24.08.2016 06:14 | Son Güncelleme:

Türkiye'den Cerablus'a askeri harekât!

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve ABD'nin başını çektiği koalisyon hava kuvvetleri, Cerablus bölgesinin IŞİD'den temizlenmesi için Suriye topraklarında operasyon yapıyor. Operasyonun adı Fırat Kalkanı.

Terörist örgüt IŞİD'in Suriye topraklarından Türkiye ile doğrudan temas kurduğu son nokta olan ilçeye gece saatlerinde bordo bereli özel kuvvetler sızdı. Cerablus ayrıca hem Türk savaş uçakları tarafından bombalandı hem de 224 topçu atışıyla vuruldu. Öğle saatlerine doğru tanklar da sınırı geçerek Suriye topraklarına girdi. F-16'lar Cerablus'un yanı sıra Keklice bölgesindeki IŞİD hedeflerini de bombalıyor.

Türkiye'nin yanı sıra ABD'nin liderliğini yaptığı uluslararası koalisyonun Cerablus harekatı, saat 04.00 sularında başladı. Anadolu Ajansı harekatı, saat 04.54'te "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekat başlatıldı" ifadesiyle duyurdu. Operasyonun adı Fırat Kalkanı olarak ilan edildi.

Harekâtta ilk atış saat 04.00'da geldi. Gece yarısı sınırdan topçu ve ÇNRA atışları başlatıldı, 04.05'te daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleriyle geçitler açıldı, 05.45'te topçu ve ÇNRA atışları sona erdi. IŞİD'in ilçenin etrafına döşediği mayınları temizlemek için çalışan iş makinelerinin açtığı geçitlerden kara birlikleri geçiş yaptı. Topçu atışı 1 saat 45 dakika sürdü. 81 IŞİD hedefi 294 atışla vuruldu.

ÇOBANBEY BÖLGESİ ELE GEÇİRİLDİ

İLK HAVA HAREKÂTI 22 DAKİKA SÜRDÜ, İKİ F-16 SÜREKLİ UÇUŞTA

Türk savaş uçakları, Keklice ve Cerablus bölgelerinde tespit edilen hedeflere yönelik saat 06.08'de ilk saldırıyı gerçekleştirdi. Ardından 06.10 ve 06.30'da hava harekatları tekrarlandı ve ilk operasyon 22 dakika sürdü.

Harekata Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 uçakları da katıldı. Harekat kapsamında 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu.

Geçen yıl Kasım ayında Rus savaş uçağının vurulmasının ardından Türk jetleri, Suriye üzerinde hava harekatı düzenlemiyordu. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından Türk savaş uçakları ilk kez, Suriye üzerinde hava operasyonu yaptı.

KOMUTANLAR İZLEDİ

Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki  Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Jandarma Başkanları) ve Kuvvet Komutanlıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve karargahların tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulundu.

GAZİANTEP'DE BAZI ALANLAR GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ 

Askeri harekat nedeniyle Gaziantep Valiliği tarafından bazı yerler Özel Güvenlikli Bölge ilan edildi.

İLİŞKİLİ HABER

SON DAKİKA: ÖSO'YA BAĞLI MUHALİFLER ÇATIŞIYOR

Suriye'de rejime karşı mücadele eden muhaliflerin örgütü Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güçler, Cerablus'ta IŞİD militanlarıyla çatışıyor.

HAREKÂTIN AMACI

Anadolu Ajansı, resmi yetkililere dayandırdığı haberinde, sınır ötesi operasyonla yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin IŞİD'den arındırılmasının hedeflendiğini duyurdu.

Ayrıca, Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması ve IŞİD'le mücadele eden koalisyon güçlerine destek verilmesi özellikel vurgulandı.

     Cerablus, Karkamış'ın karşısında 

Cerablus, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin hemen karşısında yer alıyor. 6 Ocak 2014 günü IŞİD'in kontrolüne girdi. Bu gelişmenin ardından Karkamış Sınır Kapısı, geliş ve gidişlere kapatılırken, sınır hattında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yaklaşık 1 yıl önce PYD'nin Cerablus'a saldıracağı yönündeki haberler üzerine, IŞİD militanları Türkiye sınırının yakınında araziye patlayıcı döşeyip, ilçenin dört bin tarafına da iş makineleriyle hendek kazdı. Uzun süredir sessizliğin hakim olduğu Cerablus'ta, 15 kilometre uzaklıktaki Menbiç'in PYD öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin eline geçmesinin ardından hareketlilik başladı. Cerablus'un batısından da Türkmenlerin ağırlıkta olduğu Özgür Suriye Ordusu mensupları ilçeye doğru hareket başlattı. Zaman zaman IŞİD ile ÖSO mensupları uzaktan birbirlerine ağır silahlar, roket ve havan atışları yapmaya başladı. Bu sırada Cerablus tarafından atılan havan mermileri zaman zaman sınırı aşarak Türkiye tarafına düştü. Son 4 gün içerisinde Cerablus'tan atılan 10'u aşkın havan mermisi Türkyurdu, Kıvırcık, Karanfil ve ilçe merkezindeki boş arazilere düştü. 

Dün de Cerablus'tan atılan havan topları Karkamış'a düşünce polis, vatandaşlardan can güvenliği için güvenli bir yere gitmeleri uyarısında bulunmuştu. Halk ilçeyi boşalttı. İlçedeki kamu personelinin de 2 gün idari izinli olduğu duyuruldu. Gaziantep Valisi, Karkamış Kaymakamı, Belediye Başkanı, Gaziantep Garnizon Komutanı ve Emniyet Müdürü, ilçeyi teftiş etti. Çok az sayıda vatandaş ise boşalan evlere göz kulak olmak için ilçede kaldı. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0