27.12.2018 01:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

TT: hotspot’tan ücret almayacağız

Türkiye’de cep telefonundan internet paylaşımı anlamına gelen hotspot’tan ücret alınması tartışmaları sürüyor. Vodafone Türkiye, bir önceki gün hotspot’tan ücret almayacağını açıklamıştı. Türk Telekom da ücret almayacağını açıklayan firmalar arasında katıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Akıllı cep telefonlarında bulunan ve ‘hotspot’ olarak adlandırılan ‘kişisel erişim noktası’ özelliğinin kullanımına 1 Ocak 2019’dan itibaren ücret getirileceği tartışmaları üzerine abonelerimizin doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Türk Telekom, müşterilerinin kendi mobil internet paketlerini dizüstü bilgisayar, tablet gibi farklı cihazlarla kişisel erişim noktası/hotspot özelliğini kullanarak farklı cihazlarla paylaşmalarından herhangi bir ücret talep etmemektedir. 
Ayrıca Türk Telekom’un, herhangi bir Wi-Fi (kablosuz internet) ağına erişimin olmadığı durumlarda kullanıcıların cep telefonları vasıtasıyla hotspot özelliğini kullanarak aygıtlarını internete bağlayabilmelerinde herhangi bir aygıt sayısı sınırlaması da bulunmamaktadır” denildi. 

‘Hızlı Giriş’le ücretsiz paylaşım devam edecek

Turkcell de cepten internetin paylaşımında ücret alacağı yönündeki açıklamalarda geri adım attı. Turkcell’den yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“Turkcell olarak öncelikli amacımız müşterilerimizin değişen kullanım alışkanlıkları ile aynı doğrultuda gelişen yeni taleplerine uygun çözümler üretebilmek. Son dönemde müşterilerimizin yoğun şekilde, ‘Kişisel Erişim Noktası/Hotspot’ özelliğini kullanırken, yetkisiz internet paylaşımı sonucu istenmeyen güvenlik sorunları yaşanmasını engelleyen bir seçenek talep etmeleri üzerine, 15 Ocak’tan itibaren yeni bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Bu amaçla mobil uygulama ve web sitelerine yapılan üye girişlerini sadece telefon numarası kullanarak daha hızlı ve güvenli hale getiren ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden ‘Kişisel Erişim Noktası/Hotspot’ yapma özelliği sayesinde müşterilerimiz güvenli bir şekilde kişisel internetlerini paylaşmaya devam edebilecekler. Bunun için müşterilerin internetlerini paylaşırken açılacak sayfaya ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları yeterli olacak. Bu şekilde giriş yapacak müşterilerimiz paketlerindeki interneti hiçbir ücret ödemeden, herhangi bir cihaz sınırı olmadan güvenli bir şekilde paylaşabilecekler.”
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1