Fotoğraf Sanatçısı Rıza Baloğlu’nun, Türk sinemasının kadın yönetmenlerinden 1994 yılında vefat eden Bilge Olgaç’ı konu alan
fotoğraf sergisi, yarın İstanbul Fransız Kültür Merkezi galerisinde
açılacak. Sergide, fotoğraflarla Olgaç’ın "coşkusu", "yalnızlığı" ve
"bilgeliği" anlatılırken, Bilge Olgaç’ın sevdiği sinema setinden öznel belgecilik anlayışıyla çekilen fotoğraflar yer alacak. Sergi, 30 Kasıma kadar ziyaret edilebilecek.

"Türkiye’de İlk Sinema Yayınları Sergisi", yarın Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu sergide, Türkiye’de Osmanlı döneminde başlayan ve Cumhuriyet döneminde nitelik, içerik ve estetik açıdan büyük bir gelişme gösteren ilk sinema yayınlarından tespit edilebilen ve günümüze kadar ulaşabilen dokuz dergiye ve bu dergilerin nüshaları arasından yapılan özel bir seçkiye yer verilecek. Sergide, ayrıca Türkiye’deki ilk sinema yayını olan ve dört sayfadan oluşan "Sinema Gazetesi" nin tam bir kopyası ilk defa sergilenecek. Sergi, 30 Kasım tarihine kadar gezilebilecek.

"Tünel" Karma Sergisi, 20 Kasım Salı günü Beylerbeyi Sarayı’nın tünel bölümünde açılacak. Erenus Sanat Galerisi’nce düzenlenen ve çağdaş sanatın neredeyse 4 kuşak temsilcisini bir araya getiren karma sergide, 1926 ile 1981 yılları arasında doğan ustalar, öğrencileri ve galerinin sözleşmeli yerli ve yabancı sanatçılarına ait eserlere de yer verilecek. "Tünel" konseptli karma sergide, Mustafa Aslıer, Erol Eti, Ali İsmail Türemen, Muzaffer Akyol, Nazan Erkmen, Mehmet Özer, Fevzi Karakoç, Ekrem Kadak, Jorge Ivan Restrepo, Devabil Kara, Zake Prelvukaj, Yusuf Ziya Aygen, Constantine Gedal, Malik Bulut, Alban Meka, Daniel Victor ve Jose Maria Casas gibi 41 sanatçının eserleri sergilenecek. Sergi, 2 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

"Gönül Say Resim Sergisi", 19 Kasım Pazartesi günü İstanbul Devlet Güzel sanatlar Galerisi’nde açılacak. Sergi, 30 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Hülya Koçyiğit, Belgin Doruk, gibi unutulmaz sanatçılarının yağlı boya resimlerinden oluşan "Tual Üstüne Yeşilçam" temalı sergi, 21 Kasım Çarşamba günü Mayadrom Akatlar Alışveriş Merkezi’nde açılacak. Tuval üstüne Yeşilçam sergisi için, birçok Yeşilçam filminden ve çeşitli kartpostallardan yararlanan ressam Arzu Kalkavan, resimlerine kendi yorumlarını da kattı. Sergi, 12 Aralık tarihine kadar ziyarete açık kalacak.