Dünya
08.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 08.12.2017-2:03

Tunç Çağı aletleri meteordan yapılmış

Fransa’da çalışmalar yapan bilim insanı Albert Jambon, Tunç Çağı’nda kullanılan aletlerin kimyasal analizini yaparak meteor metalinden yapıldığını ortaya koydu

Sitene Ekle

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nden bilim insanı Albert Jambon, Tunç Çağı’na ait demir aletlerin büyük bölümünün meteor metalinden yapılma olduğu yönündeki varsayımı doğruladı.

Sputnik’te yer alan habere göre araştırma sonuçlarını Journal of Archaeological Science dergisinde yayınlayan Jambon, X ışını floresan spektrometresini kullanarak aletlerin kimyasal analizini yaptı. 

Farklı halklar

İncelenen nesneler arasında, Mısır boncukları (M.Ö. 3200 yıl), Firavun Tutankhamun’un başlık ve hançeri (M.Ö. 1350 yıl), Suriye’deki Umm el-Marra tepesindeki kazılarda bulunan kolye (M.Ö. 2300 yıl), Suriye’deki Ugarit kenti kazılarında bulunan balta (M.Ö. 1400 yıl) ve Çin’deki Shang Hanedanı (M.Ö. 1400 yıl) dönemine ait silah ve süs eşyaları yer alıyor.

Analiz sonuçlarına göre, tüm bu eşyalar, M.Ö. 1300-1100 yılına kadar süren Tunç Çağı’nda meteor metalinden yapıldı. Bu dönemde demir ürünleri çok nadirdi, sayısı yaklaşık M.Ö. 1200 yılında artmaya başladı. Jambon’un araştırması ayrıca meteor metalinin farklı halklar tarafından kullanıldığını da ortaya koydu.


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Kuzey ile doğu arasındaki yön hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.