08.11.2008 00:47 | Son Güncelleme:
İSTANBUL Milliyet

Tuncay Güney de Sancak’ı işaret etti

Ergenekon'un 'karakutusu' olduğu iddia edilen Tuncay Güney, tutuklu sanık Adnan Akfırat'ın adının iddianameden çıkarıldığını öne sürdüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Star gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi Ethem Sancak'la görüştüğünü doğruluyor

Tuncay Güney de Sancak’ı işaret etti

Ergenekon davasının önceki gün yapılan duruşmasında, tutuklu sanık Adnan Akfırat'ın iddianameden adının çıkarıldığını iddia ettiği Star gazetesinin sahibi, işadamı Ethem Sancak hakkında Tuncay Güney de çarpıcı iddialarda bulunuyor. Ergenekon hakkında sık sık "çok şey bildiğini" öne süren Tuncay Güney, gazeteci Bedir Acar'ın kitaplaştırdığı röportajında, adını vermeden Sancak'la geçmişte Hilton Oteli'nde görüştüğünü, ancak Sancak'ın bunu inkar ettiğini öne sürüyor.  

Güney'den suçlama
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve Star gazetesi ile Kanal 24'ün sahibi olan işadamı Ethem Sancak'ın, Ergenekon soruşturması kapsamında bilgisine başvurulmuştu. Savcılığın, Sancak'a 1999-2000 yılları arasında askeri ihalelere girmek istediği ve bunun için de Doğu Perinçek ve Tuncay Güney'le görüştüğü yolundaki iddiaların sorulduğu öne sürülmüştü.  Tuncay Güney'le Ergenekon davası hakkında Kanada'da röportaj yapan gazeteci Bedir Acar, görüşmeyi, "Tuncay Güney Anlatıyor, Ergenekon'un İlk Tanığı" adıyla kitaplaştırdı.
Röportajda, Güney, Sancak'la olan görüşme iddialarına da isim vermeden değinerek, Sancak'la görüştüğünü söyledi.
Kitapta, Acar'ın konuyla ilgili sorusu ve Güney'in verdiği cevap şöyle:
Acar: Türkiye'de şimdi Ergenekon konuşuluyor. Ben de bunu konuşmak istiyorum. Nerelere kadar sızmış? İş dünyasında, medyada, siyasette Ergenekon çok mu güçlü? Savcının korkması gerektiği kadar, öyle diyorsunuz siz.
Güney: Evet. Benle görüşen işadamları, bugün bir televizyonun ve medya kuruluşunun patronu, görüştüğünü inkar ediyor. Oysa biz Ümit Oğuztan'la beraber Hilton Oteli'nde görüştük. Doğu Bey, kendisi bana "Ortağımdır" dedi. "Askeri ihalelere girmek istediğini söyledi, kendisiyle oturup konuşmak, fikir almak istiyor" dedi. Biz de ilk görüşmemizi, Sayın Ümit Oğuztan da vardı, Hilton Oteli'nde yaptık. Neden buna dokunamıyorlar? Paranın saltanatı var Türkiye'de.
Arada bir lütfen beni de kardeş şefkatiyle Türk adaleti kucaklasın. Paranın saltanatı olanları kucaklıyorsa, sokaktakileri kucaklamıyorsa o zaman sorun vardır. Hukuk herkese aynı şekilde işlemelidir.

 

İddianameden çıkarıldı iddiası
Ergenekon mahkemesinin önceki günkü duruşmasında sanık gazeteci Mehmet Adnan Akfırat ise mahkemeye verdiği beş sayfalık dilekçede Sancak’la ilgili bölümlerin iddianameden çıkarıldığını iddia etmişti. Akfırat, "Haham Tuncay Güney mülakatında Ethem Sancak ile ilgili bölüm makaslandı. Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakın işadamlarından olan Sancak, Başbakan'ın müdahalesi ile dava dosyasından belge sahteciliği suçu işlenerek çıkarıldı.
Ergenekon savcıları ve mülakatın çözüm metni altında imzası olan Terörle Mücadele ve Şubesi Müdürü Mutlu Ekizoğlu ve diğer polis suçlu.
TÜSİAD yöneticisi ve üyesi birçok işadamı, Sabancılar, Aydın Doğan gibi kişiler Güney'in mülakat metninden çıkarılmamış. Sancak ile ilgili bölüm ise çıkarılmış. Çünkü Sancak, Ergenekon davasının savcısı Tayyip Erdoğan’a en yakın TÜSİAD yöneticisi. En önemlisi, Erdoğan’ın yandaş medyasının patronu" dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0