Editörün SeçimiRSS
10.03.2014 - 15:10 | Son Güncelleme: 10.03.2014-15:16

Tuncay Özkan tahliye edildi (Tuncay Özkan kimdir?)

Tuncay Özkan 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar ile tahliye edildi. Tuncay Özkan 1994 gün sonra serbest bırakılmış oldu. Tuncay Özkan hakkındaki tüm gelişmeleri sizlere dakika dakika aktaracağız. İşte Tuncay Özkan'ın gerekçeli tahliye kararı

Sitene Ekle
Tuncay Özkan tahliye edildi (Tuncay Özkan kimdir?)

Tuncay Özkan  21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar ile tahliye edildi. Tuncay Özkan 1994 gün sonra serbest bırakılmış oldu. Tuncay Özkan hakkındaki tüm gelişmeleri sizlere dakika dakika aktaracağız. İşte Tuncay Özkan'ın gerekçeli tahliye kararı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 33 Ergenekon sanığının tahliye talepleri için red kararı verdi.  Avukat Hüseyin Ersöz ise yaptığı açıklamada, "Biz tahliye taleplerimizi nöbetçi mahkemeye yaptık. Cumhurbaşkanı'nın imzalamasının ardından Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi fiilen kalkmış durumadır. Bizim için önemli olan 21. Ağır Ceza Mahkemesi'dir" demişti.

3 İSİM TAHLİYE EDİLDİ

İstanbul 20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri Ergenekon davası tutuklu sanıkları Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş hakkında tahliye kararı verdi. Öte yandan mahkeme Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için yurtdışı yasağı koydu.

  
 TAHLİYE GEREKÇESİ
 
Mahkemenin Tuncay Özkan ve Levent Göktaş’a tahliye gerekçesi: Sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabileciği, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar bulunması nedeniyle söz konusu durumun adalet duygularını incitebilecek olması.
 


13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NDEN 33 TALEBE RED
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük, Doğu Perinçek gibi isimlerin de aralarında olduğu Ergenekon  davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti.
 
'ÖYM'LERİ TBMM'NİN KAPATMASI ANAYASAYA AYKIRI'
 
Ergenekon Mahkemesi hakkındaki eleştirilere Silivrideki basın mensuplarını cezaevine sokmayarak cevap verdi. Öncelikle TBMM''nin mahkemeleri kaldırmasının görevi dahilinde olmadığını belirterek bu noktada anayasaya aykırılık olduğunu söyledi. Bu konuda yetkili ve görevli olanın HSYK olduğunu bu yönde de itirazlarını ilettiklerini söyledi.
 
Saat 12:10'da Hasan Hüseyin Özefe, Hüsnü Çalmuk Sedat Sami Haşıloğlu, cuma günü İlker Başbuğ tarafından yapılan tahliye talebiyle ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nin karar verdiğini aslında yetkili ve görevli mahkemenin kendileri olduğunu bildirdi.
 
 
Mahkemelerine yapılmış olan bazı tutuklu sanıkların başvurularıyla ilgili her bir suç için 5 yıl tutuklulukta geçen süreyi değerlendirdiklerini ve başvuran sanıkların mevcut hallerinin devamı yönünde karar verdiklerini söyledi. Mahkeme kendisiyle ilgili eleştiriler için de bu kadar kapsamlı dosya hakkında gerekçeli kararın 15 günde yazılmasını beklemenin akla ve vicdana uymadığını bildirdi.


TUNCAY ÖZKAN KİMDİR?
 
Tuncay Özkan Türk gazeteci, yazar, televizyoncu, siyasetçi ve Yeni Parti Eski Genel Başkanı.
 
Aslen Erzincan-Kemaliyeli bir aileden gelmektedir. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı.
 
Gazeteciliğe 1981 yılında Ankara'da Rüzgârlı Sokak’ta başladı. 1984 yılında Hürriyet grubunun çıkardığı Hürgün gazetesinde çalıştı. 1988 yılında Cumhuriyet gazetesinde görev aldı. 1993 yılında Cumhuriyet'ten Show TV'ye geçti ve Uğur Dündar'ın yapımcısı olduğu Arena programında Ankara temsilcisi olarak çalıştı. 1995 yılında Uğur Dündar'la beraber Kanal D'ye geçti. Ekim 2000'den 2002'nin Haziran ayına kadar Kanal D Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Haziran 2002'den Aralık 2003'e kadar Show TV'ye dönüp Genel Yayın Yönetmeni oldu. Haziran 1998 - Şubat 2001 ayları arasında Radikal gazetesinde, Şubat 2001 ayından Haziran 2002 ayına kadar da Milliyet gazetesinde, 2003 Ocak'ından 2003 Aralık ayına kadar Akşam gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 2002 Haziranında, Çukurova Medya Grup Başkanı olarak göreve başladı. ve bu görevine Aralık 2003'e kadar devam etti
Daha sonra Çukurova Medya grup başkanlığı görevinden ayrılan Özkan, Kanaltürk adlı televizyon kanalını kurdu. Haziran 2004'te Kerimcan Kamal, Adnan Bulut ve Tuncay Mollaveisoğlu'nun yönetiminde olan kanalda danışman olarak kuruculuk yapmıştır. Söz Meclisi, Strateji ve Politika Durağı gibi programlar ile Abdi İpekçi belgeselinin de yapımcısıdır. 13 Mayıs 2008 günü sahibi ve kurucusu olduğu Kanaltürk ve bütün yan kuruluşlarını, Bugün gazetesinin de sahibi olan Koza Madencilik A.Ş.'nin sahibi Akın İpek'e 25 milyon dolar muammel bedel karşılığında hisselerin %99.09'unu sattığını anlattı.[5] Koza Madencilik A.Ş. ise İMKB'ye gönderdiği borsa bilgilendirme yazısında satış bedelinin 30 milyon dolar olduğunu belirtti.Ayrıca 13 Mayıs 2008'de kanalda yaptığı açıklamada çalışanların 8 aydır maaş almadığını söyleyip, satmaması hâlinde mallara haciz geleceğini kaydederek satışın mecburî olduğunu iddia etti.Gazetelerde kendisine yönelik eleştirilere de Atatürkçü mücadelesine devam edeceğini söyleyerek yanıt veren Özkan, yeni bir televizyon ve gazete çıkartarak yoluna devam edeceğini belirtti. "20 milyon doların üzerinde borcumuz var. Bunun 10 milyon dolarından fazlası vergi ve SSK borçları" dedi.[ Ardından 1 Eylül 2008'de test yayınına son verip normal yayınına başlamış Kanal Biz'i kurmuştur. Fakat bu kanal Eylül 2009'da maddi sorunlar nedeniyle kapand
 
33 KİŞİNİN TALEBİNE RED
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Mustafa Levent Göktaş,  Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan  Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan,  Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk,  Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın, Doğu  Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet  Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet  Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım'ın tahliye taleplerini  değerlendirdi. 
 
Mahkeme, söz konusu 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. 
Yorum Yazın
Gönder
En Çok Konuşulan Haberler
Semih Saygıner hangisi ile uğraşmaktadır?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX