13.10.2008 13:12 | Son Güncelleme:

Tunceli'de cemevlerine ibadethane statüsü

Tunceli Belediye Meclisi, cemevini ibadethane olarak kabul ederek, su bedelinden camiler gibi muaf olması diğer hizmetlerin de aynı tarfiden ücretlenmesi oybirliği ile karar altına aldı.
Tunceli Belediye Meclisi, cemevlerini ibadethane olarak kabul etti. Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumunda gündeme gelen konu, DTP, EMEP, CHP, SHP ve AKP’lilerden oluşan 12 üyeli Meclis’te oybirliği ile karar altına alındı. Alevilerin Tunceli nüfusunun genelini oluşturduğuna dikkat çekilen kararda cami gibi, cemevinin de ibadethane olarak kabul edilip, tükettiği şehir şebeke su bedelinden muaf tutulması ve belediye hizmetlerinden yararlandırılması karar altına alındı. Kararla birlikte, yapı ruhsatı bulunmayan cemevinin ruhsatlandırılacağı açıklandı.
Kararı değerlendiren Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, cemevlerinin kültür ve inaç merkezleri olduğunu belirterek, “İddia edildiği gibi cümbüş yeri değildir. Bir çok sanatın inançla yükseldiği yerdir. Bu nedenle cemevleri yasal statüye kavuşturulmalıdır. Hangi din olursa olsun, o dinin gerekliliklerini, emir ve yasaklarını gönlünce yaşabilme özgürlüğüdürö dedi. Abdil, zorunlu din dersi uygulamasının kaldırılması içinde çalışmalarının devam edeceğini söyledi.
Belediye Meclis toplantısını izleyen Alevi dedesi Celal Açıkgöz ise, karardan dolayı meclis üyelerine teşekür ederek şöyle konuştu:
“Umarım bu karar bütün Türkiye’de yayılır. Hükümet bunu bir şekilde algılar. Cemevlerine herhangi bir devlet memuru, kadrolu eleman tahsis edilmesini istemiyoruz. Cemevleri halkın desteği ile yaşamalı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0