Tunceli

Yerel Haber
14 Şubat 2015 - 16:14

TUNCELİ’DE KADINLAR ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

IHA

Tunceli’de bir grup kadın, Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürüldükten sonra cesedi yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetini protesto etti.
Sanat Sokağı’nda bir araya gelen bir grup kadın, Özgecan Aslan cinayetini protesto etmek için üzerinde Özgecan’ın fotoğrafı ile ’devlet tecavüzcüyü, katili koruma, kollama, yargıla’, ’Özgecan’ı ve katledilen kadınları unutmayacağız’, ’Dersimli kadınlar’ yazıları bulunan pankartlarla yürüyüş yaptı. Alkış, ıslık ve sloganlarla Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüyen kadınlar, caddeyi trafiğe kapattı. Kadınların eylemine erkekler de destek verdi.
Grup adına açıklama yapan Fatoş Argın Taşkale, Özgecan’ı öldürenlerin 1-2 yıl sonra serbest kalmasını değil, müebbet hapisle cezalandırılmalarını istediklerini söyledi. Yaşanan kadın katliamlarına tepki gösteren Taşkale, "Bizler gerçek eşitlik ve adalet istiyoruz. Evde, sokakta, işyerinde tecavüze uğramamak, ulu orta katledilmemek için Özgecan’ların, Dilber’lerin, Meral’lerin daha fazla ölmemesi için katledenlere indirim uygulanmamasını istiyoruz. Gerekli cezai işlemler en ağır şekilde uygulanmalıdır" dedi.
Hükümetin kadına yönelik politikalarına da tepki gösteren Taşkale, "AKP, bu konuda imzalanan uluslararası anlaşmaların gereğini yerine getirmelidir" diye konuştu.
Açıklamanın ardından cadde üzerinde 5 dakikalık oturma eylemi yapan kadınlar, Özgürlük Anıtı’na karanfil bıraktıktan sonra sessizce dağıldı.

TunceliYerel Seçim Sonuçları

Tunceli Hava Durumu

5°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.