Gündem
18.01.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.01.2013-2:30

Tunceli Sakine Cansız’ın cenaze törenine hazır

“Çok önemli bir kavuşmaya tanıklık edeceksiniz. Gönül isterdi memleketine canlı dönsün.” Elazığ’ı Tunceli’ye bağlayan feribotta yanımda oturan genç kadın böyle diyor. Pınar, Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız’ın cenazesine katılmak için Almanya’dan bir grup arkadaşıyla gelmiş. Onun gibi şehir dışından cenaze törenine katılmak için gelen onlarca insan var

Sitene Ekle

BURCU KARAKAŞ Tunceli

Tunceli sokakları dün Diyarbakır’daki törenin ardından memleketine uğurlanan Sakine Cansız’ın cenazesini sabırsızlık ve hüzün içinde bekleyenlerle doluydu. BDP Dersim İl Örgütü gün boyunca sokaklarda bugün cemevinde düzenlenecek tören için anonslar yaptı.
Cansız ailesine ait boş evin dış cephesine dev Kürtçe bir pankart asılmıştı: “Senin başın Dersim dağı gibi yüksek. Seni unutmayacağız Dersim’in kızı.”
Diyarbakır’dan gelen konvoy Elazığ-Tunceli sınırındaki Seyitli Köprüsü’nde BDP’li ve Tuncelili vatandaşlar tarafından karşılandıktan sonra Pir Sultan Abdal Cemevi’ne getirildi. Sakine Cansız’ın cenazesi bugün saat 10.00’da cemevinden aile evine getirilecek. Evinden kent merkezine götürülecek cenaze, tekrar cemevine omuzlarda taşınacak. Saat 11.00’de cemevinde düzenlenecek törenin ardından Cansız’ın cenazesi Belediye Asri Mezarlığı’na toprağa verilecek.


Etiketler: haber, haberler, cemevi
Bilgi YarışmasıHangisi yumurta, sivri biber ve domates ile yapılan bir yiyecektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Duvara Karşı" filminin yönetmeni kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX