Turaç Berkay ve Mercan'ın ortaklığı 'Koma'lık edebilir

'Sana Değil Kardeşine' şarkısıyla tanıdığımız Mercan Şenel'i yani Mercan'ı unutmadık, unutturmadık. 8 yıl önce Dannii Minogue'un 'Put The Needle On It' cover'ı 'Sana Değil Kardeşine'yle fırtınalar kopartan Mercan farklı tarzıyla hafızalarımıza kazınmıştı. İşte o gün bugün, Mercan döndü. Yanına Turaç Berkay'ı da alarak hem de...

Turaç Berkay ve Mercan'ın ortaklığı 'Koma'lık edebilir

'Marjinal' bulundu

'Marjinal' bulundu

İlk albümünde 'Hepsi Gay' ve 'Sana Değil Kardeşine' gibi ses getiren şarkılar söyleyen, imajıyla kimilerine göre ilginç ve orijinal, kimilerine göre ise fazla antipatik gelen Mercan, iz bırakmayı başardı.

İlk albümünde 'Derin Uykular' gibi akustik bir şarkı kaydetmiş olsa dahi, her zaman marjinal bulundu, her zaman aşırı 'elektronik' geldi dinleyiciye.

8 yıl sonra döndü

Nasıl ki bazılarına akustik ya da damar, bazılarına da rock yakışıyor, yakıştırıyoruz. İşte Mercan için de elektropop en uygun tarz diyebiliriz.


Sesimizi duymuş gibi Turaç Berkay'la featuring yapan Mercan, gayet sıkı bir pop-elektropop-dans pop şarkıyla, hem de 8 yıl sonra dönmüş.

Sözü ve müziği Berksan'ın

Sözü ve müziği Berksan'ın

Şarkının sözü ve müziği Berksan imzalı. Turaç Berkay sayesinde şahane bir düzenlemeye sahip olan şarkı, tek başına olsa oldukça pop bir şarkı.

Turaç Berkay şarkıya sadece form vermekle kalmamış, aynı zamanda ikilinin akılda kalıcı bir sound yaratmasını da sağlamış.

Yani Mercan ve Turaç Berkay 'Komalar' diye bir elektropop grubu kursa ve 'Koma' da çıkış şarkısı olsa, gayet kabulümüz olabilirmiş.

Melodik ve trend

Melodik ve trend

Sezen Aksu'nun 'Hadi Bakalım'ındaki o tekerleme havası 'Koma'da da var. Şarkının başını dinlerken hafif bir nostaljik tat alıyorsunuz. Nakarat sonrasında gelen melodi ile de trendi yakalamayı başarıyor. Turaç Berkay'ın daha geniş kitlelerce tanınmasını, Mercan'ın da "Ce-eee" demesini sağlayan bir şarkı 'Koma'...

Klibi unutmak imkânsız

Klibi unutmak imkânsız

Peki ne kadar trend olur? Zaman gösterecek. Türkçe pop'taki kısır döngüye bir hayli renklilik getirdiği ortada. Şarkının tazeliğinin üzerine bir de Murad Küçük yönetmenliğinde akılda kalıcı ve dinamik bir klip de eklenince görsel olarak da hoş bir yenilik geliyor ekranlarımıza. Klibin özellikle sonundaki retro hava adeta imza olmuş.

Daha çok şarkı!

Daha çok şarkı!

Mercan'ın da Turaç Berkay'ın da daha sık karşımıza çıkması gerekiyor. Ama bunun da ötesinde daha sık 'featuring' yapmaları ve Türkçe müzikteki ölü toprağının atılmasına katkıda bulunmaları şart.

Eğer, bu ikiliyi dinleyeni 'Koma'ya sokacak, şaşırtacak, afallatacak şarkılarla daha sık görürsek artık standart sound'ların dışına çıkılmasının gerekliliğini hatırlayacağız. Yani iyi bir şey olacak!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak