26.09.2008 01:42 | Son Güncelleme:
HALUK ATALAY İstanbul

Türban üstü şapka çözümü!

Boğaziçi Üniversitesi’nde türbanla içeri alınmayan öğrenciler, güvenlik görevlilerinin izniyle ‘türban üzerine şapka geçirerek’ kampusa girebildi

Türban üstü şapka çözümü!

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim öğretim yılının açılışı ile birlikte yaşanan türban sorunu belirsizliğini korurken, türban üzerine çeşitli renklerde ve modellerde şapkalar giyen öğrenciler üniversiteye rahatça girebiliyor.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran’ın talimatı ile üniversitenin tüm giriş kapılarında uygulanan türban yasağı ve bu yasak nedeniyle yaşanan gerilim “türban üzerine şapka giyme” yöntemini getirdi. Türbanı ile üniversiteye giremeyen öğrenciler, güvenlik görevlilerinin kendilerine “İçeri girmek istiyorsanız türbanın üzerine şapka takın” dediğini söyledi.
“Şapka formülü”nün kendileri için kısmen de olsa bir çözüm olduğunu belirten bir türbanlı öğrenci, özgürlükçü duruşuyla bilinen Boğaziçi Üniversitesi’nin anlamsız bir tartışmanın içine çekilmeye çalışıldığını belirtti.
Rahatsızlığını “Her gün tiyatro sahnesini açıyoruz” diyerek dile getiren bir başka öğrenci ise “Ancak yapacak başka bir şey yok. Bu oyunu oynamak zorundayız” dedi. 

Diğer öğrencilerden destek
Başı açık öğrencilerin de türbanlı öğrencilere destek verdiği Boğaziçi Üniversitesi’ndeki uygulama hakkında bir  öğrenci de şöyle konuştu:
“Okulun açıldığı ilk gün güvenlik görevlileri servis minibüslerine doluşarak türbanlı öğrenci aradılar. Sanki sürek avına çıkmış gibilerdi. Bu bilim yuvasında tartıştığımız şeyler bunlar olmamalıydı”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerTürban