Ege

13.09.2017 - 04:04 | Son Güncelleme: 13.09.2017-4:09

'Turgutlu, beş yıl geriye gitti'

Kasaba’nın eski Başkanı, üç yıldır ilçede doğru dürüst bir şey yapılmadığını söyledi, “Çok geriledi, hizmet yok. Eğer yetki verilirse şaha kaldırırım” dedi

Sitene Ekle

ASLI GÖKTAŞ

Turgutlu’da iki dönem belediye başkanlığı yapan Serhat Orhan, Milliyet Ege’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkanlığı döneminde ilçesine yap, işlet devret ya da arsa takası ile çok sayıda eser kazandırdığını, kasadan beş kuruş para çıkmadığını söyleyen Orhan, belediyeyle ilgili çok sayıda şikayet aldığını, adaylık konusunda sadece vatandaşın istemesinin değil, partisinin yetkili organlarının da öneride bulunması gerektiğini belirtti. İlçenin şu anki yapısıyla beş yıl geriye gittiğini kaydeden Orhan, “Yetki verilirse, yeniden başkan seçilirsem, Turgutlu’ya şaha kaldırırım. Seçimi, karalama kampanyası sonucu kaybetmiştim. Ben hizmet için varım” dedi. Milliyet Ege sordu, Serhat Orhan yanıtladı.

Beklenti içinde değil

- Turgutlu’da iki dönem üst üste başkanlık yaptınız. Önümüzdeki seçimlerle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Onu şartlar gösterecek. 18 ay yerel seçimlere, 26 ay da milletvekili seçimlerine süre kaldı. Beklenti içinde değilim. Fakat partim görev beklerse değerlendiririm. Biz bu işi hizmet için yaptık. 10 yılda gerçekten iktidarla aynı dili konuşan belediye sloganı ile yola çıktık ve birinci yılımızda, “Ege’nin yükselen yıldızı Turgutlu” dedik. Uyumlu çalışma yaptık, bunun sonucu, şu an Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı ilçemize getirdik. Irlamaz Vadisi, 300 yataklı devlet hastanesi ve hayırsever Orhan Polat Yağcı’nın yaptığı okulun açılışını yaptık. Cumhurbaşkanımız bize verdiği hizmet sözünün hepsini yerine getirdi.

Gidip, Uşak’ı görün

Sizin projelerinizin  bugünkü durumu ile ilgili görüşünüzü alabilir miyiz?

Mevcut belediye ve Büyükşehir’in yaptığı ve yapmak istediği projelerin hepsi bizim projelerimizdi. Yunus Emre Rekreasyon Alanı, 50 bin metrekare, 30 bin metrekaresini biz yaptık. Geri kalanını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na şartlı olarak bağışladım. Büyükşehir Belediyesi yüzme havuzu projesini gerçekleştiremedi. Altgeçit bizim projemizdi. Ulaştırma Bakanlığı’na onayını yaptırdım. Dönemin bakanı Başbakanımız Binali Yıldırım’dan sözünü aldım. Ama şu an mevcut belediye, diyalog kuramadığı için 65 milyon lira belediye bütçesinden aktararak ihale yapıyor. Yüksek bir rakam. Bir örnek vereyim. Gitsinler Uşak’taki altgeçite baksınlar, kaça malolmuş. Irlamaz Vadisi’ni Orman Bakanımız Veysel Eroğlu’nun desteği ile yaptık ama bozdular. 13 milyon lira ihale ile bozup, yeniden rekreasyon alanı yapıyorlar. Irlamaz’da insanlar piknik yapıyordu. Şimdi bir kişi yok. Vatandaş sitem ediyor.

Her taraf çok kötü

- Belediye Başkanı, vaatlerini gerçekleştirdi mi?

Başkanon hiçbir vaatine inanmıyorum. Turgutlu beş yıl geriye gitti. Bunu ben değil, Turgay Şirin’e oy verenler söylüyor. Karalama kampanyası sonucu, CHP seçmeni AK Partili belediye gelmesin diye MHP’ye oy verdi diye seçimi kaybettim. Şimdi bakıyorsunuz, ilçenin her tarafı berbat. Yollar kötü durumda. Bu işten memnun olan oto tamircileri, alt bakımcılar ve rot balanscılar. Çünkü arabalar her gün tamire gidiyor. Vatandaşlar memnun değil. Sokak ve caddeler elektrik, doğalgaz, telefon çalışmalardan  bozulmuş durumda. İyi de Turgutlu’nun yüzde 50’sine doğalgaz benim dönemimde döşendi. 

‘Başkan, esnaf olmalı’

- Başkanlık yapacak kişinin mesleği ne olmalı?


Belediye başkanı adaylığında beş yılda 50 mega proje derken, o anki belediyenin borcunu harcını bilmiyorlar mıydı? Üstelik Büyükşehir Yasası ile Urganlı’da, Derbent’te, Sarıbey’de, Urganlı Yeniköy’de, Musulcalı’da yüzlerce arsayı satıp, belediyeye kaynak getirdiler. Ama hala kaynak bulamıyorsun. Her meslekten kişiye saygım var. Ama belediye başkanı esnaf olacak. 

- Kuru üzüm sektörü nasıl?

Onka Firması olarak, 40-45 bin ton ürün işliyoruz. Bunun yüzde 75-80’ini Avrupa’ya satıyoruz.  Toplam 300 bin tonluk ihracatımız var.
 


RECEP İVEDİK filmindeki RECEP tiplemesini canlandıran komedyenin gerçek adı hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX