Ekonomi
23.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.02.2016-2:30

Turizme dev destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokuz maddelik Turizm Eylem Planı’nı açıkladı. Davutoğlu, turizm sektörüne 225 milyon liralık destek, 288 milyon liralık da borç erteleme imkanı sağladıklarını belirterek, “Rus turistler yollarını bulup Türkiye’ye doğru akacak” dedi

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016’da turizmde bir daralma beklemediklerini ifade ederek, dokuz maddelik eylem planını açıkladı. 255 milyonluk destek, 288 milyonluk ödeme ertelemesini içeren pakette, uçuş başına 6 bin dolar destek, kredi, borçların yapılandırılması, deniz sektörüne dair teşvik gibi düzenlemeler yer alıyor. Davutoğlu tarafından açıklanan 2016 Turizm Eylem Planı’nında yer alan teşvikler şöyle:

1- UÇUŞ BAŞINA DESTEK: 1 Nisan-31 Mayıs 2016 arasında tüm ülkelerden turist getiren ‘A Grubu’ seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek verilecek. Destek verilecek havalimanları Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla-Dalaman, Muğla-Bodrum tarifeli ve tarifesiz charter uçuşları İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanları.

2- 100 MİLYONA KADAR KREDİ: Turist getiren ‘A Grubu’ seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatıyla kredi kullanma imkanı sağlanacak. Destekten yararlanacak firmalar için turist getirecekleri ülke sayısı 26’ya çıkarıldı. Kredi başvuru tarihinden önceki yıl en az 400 bin turist getiren ‘A Grubu’ turizm acentelerine kredi garanti fonunun kefalet desteğiyle 100 milyon liraya kadar kredi kullanma imkanı sağlanacak.

3- KREDİLER YAPILANDIRILACAK: Turizm sektöründe muhtemel bir daralma ya da kredilerin geri dönüşünde yaşanabilecek sorunlar söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçlarında yeniden yapılandırmaya gidilecek. Terör ve doğal afetler nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan işletmelere uygulanan yeniden yapılandırma, ihtiyaç duyulduğunda turizm işletmelerine de uygulanacak. Bu kapsamda, bakanlık belgeli yatırım, işletme ve seyahat acentelerinin kullandığı kredilerin geri ödemelerinin ötelenmesi ya da yeniden yapılandırmasında kolaylık sağlanacak.

4- DENİZ TURİZMİNE ÖZEL TEŞVİK: Deniz turizmi tesisleri Ekonomi Bakanlığı’nın teşviklerinden faydalanabilecek. Yüksek gelir grubuna mensup turistlere hizmet veren deniz turizmi tesisleri yani kruvaziyer limanları, yat limanları, rıhtım ve iskeleler ile çekek yerleri ile ilgili yasal düzenleme daha işler hale getirilecek.

Böylece belgeli deniz turizmi tesisleri yeni yatırım ve tesis yenileme işlemlerinde bulundukları bölge teşviklerinden tıpkı konaklama tesisleri gibi yararlanacak.

5- İHRACATÇI SAYILACAK: Konaklama ve deniz turizmi tesisleri arasında bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler bundan sonra ihracatçı sayılacak. Bu destek kapsamına giren şirketler Eximbank kredilerinden yararlanma, sair bankalardaki kredi işlemlerinde kolaylık, yurtdışı fuarlara katılım desteği, resim ve harçlardan muaf olma gibi avantajlardan da yararlanacak.

6- EN DÜŞÜK TARİFE: Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmelere verilen mevcut enerji desteğine ek olarak, su, atık su ve katı atık bedellerinde, bulundukları bölge itibarıyla en düşük tarife uygulanacak. Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak.

7- SAHİL ÖDEMESİ 3 YILDA: Konaklama tesislerinin ecrimisil bedelleri 2016 ödemelerinin ertelenmesi ve takip eden 3 yılda üç eşit taksitle ödenmesi konusunda gerekli düzenlemeler yapılacak.

Deniz kıyısında bulunanlar, tesiste kalan turistlerin denize girme ve güneşlenme amaçlı kullandığı Hazine mülkiyetindeki alanları yüz ölçümü üzerinden ödedikleri ecrimisil bedellerine de uygulanacak.

8- KİRALARA ERTELEME: Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri, bu yıl ertelenebilecek ve üç eşit taksite ödenebilecek.

9- PAY ÖDEMESİ ÜÇ EŞİT TAKSİTTE: Konaklama tesislerinin toplam ciroları üzerinden alınan pay bedellerinin 2016 demeleri erteleneceke ve üç eşit taksitte ödenebilecek.

‘Ekonomiye yük teşkil etmeyecek’

Başbakan Davutoğlu, pakete ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

255 MİLYON TL DESTEK: Paket turizmde başarılı bir yıl geçirilimesini sağlayacak. Uzun vadeli yapısal tedbirlere ilikin çalışma sürdürülüyor. Hükümetimiz, turizm sektörünü bir çözüm ortağı olarak görmekte, sektörün herhangi bir zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet sergilemektedir.

Bu çerçevede açıkladığımız eylem paketiyle sektörümüze doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek, hibe desteği sağlıyoruz ayrıca sektörün 288 milyon Türk liralık ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış  şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz. Bunlar maliye yedek ödenekten karşılanacak ve herhangi bir şekilde ekonomiye bir yük teşkil etmeyecek.

RUSLAR BİR YOLUNU BULUR: Rus turistler bir şekilde yollarını bulup Türkiye’ye doğru akacak. Bu tarihin, doğanın doğal seyridir. Biz Rusya ile olan ilişkilerimizin normalleşmesini, düzelmesini, iyileşmesini istiyoruz ama bu tek taraflı bir iradeyle olmaz. Rus turistlere her zamankinden daha fazla misafirperver davranmamız önemli. Gerginliğin turistlere yansıtılmaması lazım.

HAK EDENE CEVAP VERİYORUZ: Hiçbir kara propaganda dünyanın gözbebeği olan İstanbul’u, İzmir’i, Antalya’yı, Muğla’yı, Aydın’ı, Bursa’yı, Konya’yı ve Mardin’i gözden  düşüremeyecektir. İçeride ve dışarıda fark etmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz.

PANİĞE GEREK YOK: Turizmde herhangi bir daralma beklemiyoruz. Paris’te iki, İstanbul’da bir, Ankara’da ise iki büyük terör saldırısı yaşandı. Kimse Paris’in güvenilmez bir şehir olduğu gibi bir intiba oluşturmaya kalkmadı. Türkiye’ye dönük kara propaganda faaliyetleri karşısında dinamik, aktif, esnek bir tanıtım kampanyasını devreye sokacağız. Geçen yıl da turist sayısı düşüşü beklendi ama olmadı. Çünkü gerekli tedbirleri aldık. Rezervasyon istatistikleri net olarak yayınlanmış değil. Panik havası doğurmamamız lazım.

 


Bilgi YarışmasıShakespeare'in ünlü karakteri Hamlet'in sevgilisinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Süper Baba adlı dizide Elif adlı karakteri canlandıran oyuncu kimdir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10097.062 %1.73
  Deger%
  NIBAS5.5919.96
  MEMSA0.3516.67
  INFO1.1815.69
  DENIZ15.3013.17
  UTPYA4.4010.55
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX