04.07.2012 09:47 | Son Güncelleme:

Türk askeri 1 yıl daha Lübnan'da

Türk askeri bir yıl daha Lübnan’da. Lübnan’da UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2012 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü Bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 05 Eylül 2012 Tarihinden İtibaren Bir Yıl Daha UNIFIL Harekâtına İştirak Etmesi Hususunda Anayasa’nın 92’nci Maddesi Uyarınca Hükümete İzin Verilmesine Dair Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 11 Ağustos 2006 tarihinde kabul ettiği 1701 (2006) sayılı Karar ve TBMM’nin 05 Eylül 2006 tarihli ve 880 sayılı Kararı ile bir yıl için verdiği izin çerçevesinde, Türkiye, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’ne (UNIFIL) Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla katkı sağladı. Kararda, Türkiye’nin UNIFIL kara harekatına ve Deniz Görev Gücüne yaptığı katkılarla barışı koruma harekatının etkin biçimde icrasında önemli bir işlev üstlendiği, böylece gerek Birleşmiş Milletler sistemi içinde, gerek bölgesel ve küresel ölçekte görünürlüğünün artmasını ve sahip olduğu saygın konumun pekişmesinin sağlandığı ifade edildi.

-TÜRKİYE BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARIN KORUNMASINA ÖNEMLİ KATKIDA BULUNDU-

Türkiye’nin UNIFIL’e katılımının, bölgede barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine önemli katkıda bulunduğu belirtilen kararda, UNIFIL’in görev süresinin 31 Ağustos 2012 tarihinde sona ereceği anımsatıldı. Görev süresinin 31 Ağustos 2012 tarihinden sonraki dönem için yenilenmesi yönünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Ağustos ayı içinde bir kararın kabul edilmesinin beklendiğinin kaydedildiği kararda, “Lübnan’daki siyasi ortam ile güvenlik ortamının ülkedeki askeri unsurlarımızın görevlerini sürdürmeleri bakımından uygun olduğu düşünülmektedir. Bu hususlar ışığında ve Lübnan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgedeki güvenlik koşulları da dikkate alınarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin UNIFIL’in görev süresinin uzatılması yönünde karar alması durumunda; hudut, şümûl ve miktarı hükümetçe belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı ve 880 sayılı TBMM Kararıyla tespit edilen ilkeler kapsamında 05 Eylül 2012 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL Harekâtına iştirak etmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca izin verilmesi, Genel Kurulun 29 Haziran 2012 tarihli 127’nci birleşiminde kabul edilmiştir” denildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerAnayasa