Türk bilim adamları Pasifik'in dibine inecek

22.03.2017'de eklendi22.03.2017-12:38 'de güncellendi
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünden bilim  insanları, Kosta Rika'nın batısından bin 200 deniz mili uzakta Pasifik  Okyanusu'nun 2 bin 500 metre derinine yapacağı dalışla küresel ısınmanın etkilerini araştıracak.
AA

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel, ABD’li araştırmacılarla ortak yürütecekleri uluslararası bir proje kapsamında  Pasifik Okyanusu'nda yapacakları bilimsel araştırmalarını anlattı.

Orta Amerika'daki Kosta Rika'nın batısından Doğu Pasifik Okyanusu'nun  2 bin 500 metre derinine dalışı, titanyum bir küreden oluşan denizaltı ile  yapacaklarını belirten Yücel, kendisine denizaltının kaptanı ile araştırma  görevlisi Batuhan Yapan'ın eşlik edeceğini aktardı.

Küre ile okyanusun 2 bin 500 derinliğine serbest düşme ile bir saatte  ineceklerini ve dipte 7 saate yakın sürecek bir çalışma yürüteceklerini bildiren  Yücel, araştırmanın ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ABD'deki Delaware  Üniversitesinin ortaklığında yürütüleceğini söyledi.

Dalışın yapılacağı tarihin gelecek hafta belli olacağını ifade eden  Yücel, dalış sırasında ayrıca ODTÜ logosunun bulunduğu bir küreyi de Pasifik  Okyanusu'nun dibine yerleştirip görüntü alacaklarını bildirdi.

Küresel iklim değişimini araştıracaklar

Yücel, denizaltı volkanlarının iklim değişimindeki rollerini anlamak  için okyanus dibine ineceklerini ve okyanusa has canlı hayatına ilişkin veriler  toplayacaklarını anlattı.

Okyanusun tabanında yer kabuğunun ayrıldığı bölümler bulunduğuna, bu  bölümlerin yeryüzündeki volkanlar gibi deniz ve okyanus tabanında da volkanlar  oluştuğuna işaret eden Yücel, şöyle konuştu:

"Dalışı yapacağımız okyanusun tabanında sıra dağlar gibi uzanmış  volkanlar bulunuyor. Bu nedenle de bu bölgede sıcak su çıkışları oluyor. Sıcak  suların beraberinde getirdiği metaller, demir, altın, gümüş gibi ekonomik açıdan  değerli maden yatakları da bu bölgelerde bulunuyor. Tabii araştırmamızda bu  değerli yatakları da araştıracağız."

Dünya genelindeki okyanusların 3'te 1'inin çöl durumunda olduğuna  dikkati çeken Yücel, okyanuslarda potansiyelin altında canlı yaşadığını  vurguladı.

Okyanuslardaki çölleşmenin nedeninin de bir anlamda vücudun vitamin  eksikliğinde olduğu gibi demir eksikliğinden kaynaklandığını belirten Yücel,  "Okyanusta canlının olması demek, atmosferdeki fazla karbondioksidin emilmesi  demek. Burada küresel ısınma devreye giriyor. Okyanusların neden üçte birinin çöl  olduğunu bu araştırma sonunda anlamaya çalışacağız. Yani dalışımızda demir ve  diğer madenlerin de miktarını ölçmeye gidiyoruz." dedi.

Yücel, çalışmalarında topladıkları verilerle okyanus diplerinin  geçmişini analiz ederek geleceğe yönelik tahminler yapmak istediklerini kaydetti.

ODTÜ Öğretim Üyesi Mustafa Yücel, Pasifik Okyanusu'ndan çektiği  görüntüleri, ODTÜ blog sitesinden paylaşacak.