04.07.2012 15:54 | Son Güncelleme:

Türk halkının AB'ye olan hevesi kaçtı

Türkiye geneline yapılan bir ankete göre Türk halkı artık AB'yi istemiyor

Gezici Araştırma şirketi tarafından 42 ilde yüz yüze görüşme tekniği ile yapılan araştırmada çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı.

Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda Türk halkı eskisi kadar neden hevesli ve istekli değil?

Türk halkının birkaç yıl öncesine göre AB’ye ilgisinin neden azaldığını sorguladığında en fazla verilen cevaplar “% 37,2’ile Avrupa Birliğinin Türkiye’yi zaman zaman dışlaya tavrı” ve “% 29,8’i ise Halkımızda AB’nin bizi üye olarak kabul edeceğine olan inancın azalması”

Eğitim seviyesi ve kırdan - kent ve büyükşehre doğru gidildikçe bireylerin görüşü;  Halkımızın %15,3’ü de Türkiye’deki yoğun gündem maddeleri nedeniyle halkın dikkatinin AB’den uzaklaşmasını ilginin azalmasının nedenleri arasında göstermektedir.

Türkiye’nin AB’ye üyeliği ile ilgili şu görüşlerden hangisine katılıyor sunuz ?   
 
Türk halkının %37,7’si Türkiye mutlaka AB’ye girmelidir derken, %32,4’ü girsek de olur girmesek de cevabı vermiştir. Kesinlikle AB’ye girmemeliyiz diyenlerin oranı %21,3, bu soruya cevap vermeyen veya veremeyenler ise %8,6’dır.


Düzenli olarak her yıl  sorulan sorulara verilen cevaplar incelediğinde Türk halkının AB’ye girme arzusunun azaldığını görüyoruz.

Amerika Birleşik devletlerinin Türkiye’nin dostu ve müttefiki mi ?

ABD’nin Türkiye’nin dostu ve müttefiki olduğunu düşünenlerin oranı %21,8’i, Hayır dost ve müttefik değil diyenler %68,5, Bu soruya halkın %9,7’si cevap vermemiştir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0