13.02.2018 18:57 | Son Güncelleme:
AA

Türk iş adamları Sudan'da turizm şehri kuracak

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türk iş  adamlarının Sudan'ın Kızıldeniz Eyaleti'nde turizm şehri kuracağını bildirdi.

Sudan'a beraberindeki iş adamı heyetiyle 5 günlük bir ziyaret için  gelen Tin, Madencilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sudan Merkez Bankasında  temaslarda bulundu.

Görüşmeleri sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tin,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan için koyduğu 2 milyar dolarlık  ticaret hacmi hedefini yakalamak için çabaladıklarını söyledi.

Türk iş adamlarının Port Sudan'da turizm şehri kuracağını aktaran Tin,  şunları kaydetti:

"Kızıldeniz Valisi ile yapılan görüşmeler sonunda, Port Sudan  bölgesine 10 bin kişinin yaşayacağı turizm şehri kurulması kararlaştırıldı. Bu  yapılacak şehir Sudan'da bir ilk olacak. Modern şekilde planlanacak ve Sudan'ın  dünyaya tanıtımını sağlayacak. Görseli, yapısı Türk mimar ve mühendisleri  tarafından yapılacak. Yaklaşık 250 milyon dolarlık bir yatırım olacaktır."

Turizm şehri kurulmasıyla Türkiye ve Sudan arasında turizmin gelişimi  sağlanacağını ifade eden Tin, Port Sudan'ın dalgıç merkezi haline geleceğini  vurguladı.

"TÜRKİYE ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR"

Türk heyetine eşlik eden Kızıldeniz Valisi Ali Ahmed Hamed ise  turistik köy projesini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. 

Hamed, "Sudan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı desteklemek  ve güçlendirmek için hazırız. Türkiye'nin tarihi Sevakin Adası'nda iyileştirme  çabaları da büyük bir övgüyü hak ediyor." ifadelerini kullandı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6