Gündem
27.09.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.09.2013-2:30

Türk kadınından ‘tek tuşla’ siyaset

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde insanlığın en önemli problemlerine çözüm arayan 80 kişi arasında iş kadını Gülay Özkan da var. Özkan, akıllı telefonlar vasıtasıyla siyasete katılımı sağlayan ekipte yer alıyor

Sitene Ekle

DAMLA YUR / İstanbul

Silikon Vadisi’nin kalbinde bulunan NASA Ames Araştırma Merkezi’nde insanlığın en önemli problemlerine çözüm arayan 80 kişi arasında yer alan iş kadını Gülay Özkan, akıllı telefonlar vasıtasıyla siyasete katılımı sağlayan ekipte yer aldı. Özkan, geliştirdikleri ‘Bitgov’ adlı yazılım sayesinde insanların tek tuşla siyasette aktif hale gelebileceğini söyledi.
Singularity Üniversitesi, 38 ülkeden 80 kişiyi insanlığın en önemli problemlerine çözümler üretmek için NASA Ames Araştırma Merkezi’nde biraraya getirdi. Ülkelerdeki üstün başarılı kişiler arasından seçilen katılımcılar, beslenmelerinden sporlarına kadar her detayın düşünüldüğü 10 haftalık bir programa dahil oldular. Daha iyi bir gelecek için projelerin üretildiği kampa davet alanlar arasında Türkiye’den sadece iş kadını KAGİDER üyesi Gülay Özkan vardı.
İnsan odaklı teknoloji geliştirme programı The Go Program’ın kurucusu olan Gülay Özkan, NASA’da dünyanın daha katılımcı ve şeffaf yönetilebilmesi için çalışan ekipte yer aldı. Global anlamda katılımcı bir yönetim için teknoloji üreten Özkan, 10 haftalık kampı ve geliştirdikleri yazılımı Milliyet’e anlattı.  

Depresyona sokan kamp
Programın hedefinin dünyanın en önemli sorunları hakkında gelecek 10 yılda 1 milyar kişinin yaşamını iyileştirecek projeler geliştirmek olduğunu kaydeden Özkan, “Programın ilk bölümünde dünya problemlerini tanıdık, ardından yapay zeka (robotlar), dijital üretim, uzay gibi teknolojileri inceledik. Daha sonra Google gibi şirketlerin olduğu saha gezileri yaptık. Son 4 haftamız ise tamamen bizim yeni projemiz üzerindeki çalışma zamanımızdı. Programı geçen yıllarda bırakan ve psikolojik olarak hem program süresince hem de sonrasında çok zorlananlar olmuş. Bu sene programı hafifletmişler. Sabah 09.00’dan gece 00.00’a kadar sürekli seminer ve aktivite vardı. Akıl ve düşünme olarak çok yükseldiğinizi hissettiğiniz anlar yaşadık. Dönem dönem çok zorlandım. Önceki programlar sonrası ciddi depresyon ve hayal kırıklığı yaşayan insanlar olduğu için bu sene son bir hafta geri dönüş oryantasyonuna alındık.”

Telefonla oy kullanılacak
Kendilerine ‘10 yılda 1 milyar insanın yaşantısı iyileştirme’ hedefi verildiğinde aklına ilk olarak, ‘Dünyanın daha katılımcı ve şeffaf yönetilebilmesi için hangi araçlara ihtiyaç var?’ sorusunun geldiğini anlatan Özkan, bu soruya cevap olarak geliştirdikleri yazılımı da şöyle anlattı: “Gece seminerlerinin birinde dünyanın yönetiminde ‘Teknoloji neye çözüm olabilir’i tartışırken kaygılarımda yalnız olmadığımı farkettim. Aralarında geçen yıl İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörü Joseph Grima’nın da olduğu 5 arkadaşımla birlikte ‘Voters Without Borders’ (Sınır Tanımayan Seçmenler) projesine başladık. Evimiz akıllı objeler ile doluyken, dünyanın istediğimiz yerine ulaşabildiğimiz bir yaşamda yönetime katılmamız için teknolojinin de rolü olmalıydı. Bu motivasyonla ‘Bitgov’ projesi ortaya çıktı. Bir bilgisayar yazılımı hazırladık. Bu yazılımı akıllı saat, telefon gibi teknolojik aletlere yükleyip siyasete saatle, telefonla katılmayı sağladık. Bu yazılımla, insanlar cep telefonları veya saatleriyle oy kullanıp, hazırlanan yasa yada tasarılar hakkındaki fikirlerini paylaşabilecek. Bu paylaşımlar herkese açık olacak. Portatif uygulamamız kullanıma açık değil, fakat hazır. Projenin mülkiyet haklarını da Singularity Universitesi’ne devrettik.”


Etiketler:
Bilgi YarışmasıPatlıcanla yapılan ve şarkısı da bulunan yemek adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.