Türk komedi filmlerinde neler değişti?

Türk kültüründe temaşa sanatı geçmişten günümüze çeşitli şekillerde kendisini göstermiştir. Karagöz Hacivat, Kavuklu ile Pişekar gibi gösterilerden sinemaya tiyatroya uzanan bir kültürümüz var. Peki en çok izlenen komedi neden tercih ediliyor?

Türk komedi filmlerinde neler değişti?

Gülmek hoşumuza gidiyor

Gülmek hoşumuza gidiyor

Yıllardır sinema film sinema sektöründe hiç dikkat ettiniz mi? Türkiye’de en çok izlenen filmler hangi türden? Box Office’in internet sitesine göre 1989’dan günümüze en çok izlenen 10 filmin 6’sı komedi üzerine. Buradan da gülmeyi sevdiğimiz ortaya çıkıyor.

Efsanelerimiz genelde komik isimler

Efsanelerimiz genelde komik isimler

Sinema tarihimizin efsanelerinden birçoğu komedi filmi yıldızlarından oluşuyor. Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman gibi oyuncular, hem toplumsal hem de komedi türünün harmanlandığı filmlerin başrolleri oldu.

Recep İvedik’in ‘başarısı’ tesadüf mü?

Recep İvedik’in ‘başarısı’ tesadüf mü?

2008 yılında beyaz perdeye aktarılan Recep İvedik bir efsane haline geldi. 2004 yılında Dikkat Şahan Çıkabilir programında Şahan Gökbakar’ın canlandırdığı o dönem büyük ilgi görmüştü. Devamında da beyaz perdede kendisi gördük. Kaba saba bir insanı neden bu kadar sevdik peki?

Hepimize benzeyen ama kimse olmayan biri

Hepimize benzeyen ama kimse olmayan biri

Recep İvedik deyince aklımıza gelen tipi hepimiz biliyoruz. İzlerken de büyük ‘keyif’ alıyoruz. İçinde minicik bir kedi olan bu adam bizi rahatsız etmesi gerekirken neden bu kadar sevildi? Aslında bu sorunun cevabı belli: İçimizden biri. Her gün her yerde karşılaştığımız birinin ‘ünlü’ olması aslında bizim de, dolaylı yoldan ünlü olduğumuzu gösteriyor.

26 milyon kişi izledi

26 milyon kişi izledi

Recep İvedik serisinn 5 filmini toplam 26 milyon 766 bin kişi izledi. Komediyi sevdiğimizin kanıtı. Ayrıca ilk iki sırada da serinin iki filmi bulunuyor. Bizler ‘komediye’ doyarken Şahan Gökbakar da paraya para demedi.

Cem Yılmaz geride mi kaldı?

Cem Yılmaz geride mi kaldı?

Son yıllarda Cem Yılmaz çok eleştiriler alıyor. “Eskisi gibi değil” “Cem Yılmaz çok bozdu” tarzı yorumlar alıyor. Buna katılmakla beraber Cem Yılmaz’ın olgunluk dönemine girdiğini de düşünüyorum. G.O.R.A. ile hala dillere pelesenk olan repliklerin adamı olan Yılmaz artık içerik olarak daha farklı işlere imza atıyor. Belki Arif V 216 daha iyi olabilirdi.

Dram filmlerine mi yöneliyor?

Dram filmlerine mi yöneliyor?

Cem Yılmaz bana göre Hokkabaz ile çok iyi bir grafik yakalamıştı. Sade komedi değil de dram komedi filmlerinde de iyi olduğunu gösterdi. Bu açıdan bakacak olursak Cem Yılmaz’ın olgunluk dönemi daha dramatik geçecek gibi görünüyor.

Absürt komediye çoğaldı

 Absürt komediye çoğaldı

İki isim dışında komedi filmi çekenlerde çoğaldı. Özellikle son yıllarda önce Vine, sonra Youtube’un ünlü yaptığı fenomenler de film dünyasına adım attı.

İyi mi oldu kötü mü?

İyi mi oldu kötü mü?

Herkesin ‘oyuncu’ olduğu günümüz dünyasında komedinin daha kötüye götürdüğü kanaati taşıyorum. Cumali Ceber gibi bir örneği görünce bu fikrimde çok da yanılmadığımı düşünüyorum. Sonuçta bu ülkede Natuk Baytan ve absürt komedi tarzı diye bir gerçek vardı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak