15.04.2019 01:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Türk müteahhitler uluslararası pazar payını büyütecek

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) nisan ayı inşaat sektörü raporunda, yurt dışı müteahhitlikte yıllık yeni proje tutarının 2023’te 35 milyar dolara, 2030’larda da 50 milyar dolara yükseltilmesinin amaçlandığı belirtilerek, “Bu sayede uluslararası pazardan firmalarımızın aldığı pay yüzde 7’lere çıkacaktır” ifadesi kullanıldı.

TMB’nin inşaat sektörünü analiz ettiği nisan ayı raporunda, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu dış finansman konusunda gelişmiş ülke merkez bankalarının likidite musluğunu yeniden açmaya başlamasının destekleyici bir görünüm sergilediği bildirildi.

Temeller sağlam

Yerel seçimlerin ardından yeni bir ekonomik reform hamlesiyle orta ve uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyümenin gözlenebileceğine işaret edilen raporda, Türkiye ekonomisinin  temellerinin sağlam olduğu kaydedildi.

Söz konusu raporda, “Ekonomide güven artırıcı söylemler ve eylemlerle şeffaf yönetim anlayışı ve yapısal sorunların çözümüne dair kapsamlı ve piyasa dostu bir yaklaşıma her zamankinden fazla ihtiyaç vardır. Önümüzdeki 4.5 yıllık seçimsiz dönem, sorunların giderilmesi için önemli bir fırsat” denildi.

Ekonomik aktivitede toparlanma için beklentilerin 2020 yılına yöneldiğine dikkati çekilen raporda, Türkiye’nin potansiyel büyüme oranının  yükseltilmesi, teknolojik altyapı ve eğitim sisteminin güçlendirilmesiyle yüksek kaliteli ve verimli büyümeye ulaşmasının amaçlanması, sürdürülebilir kalkınma yolunda gerekli adımlar olarak sıralandı.

Reform doping olacak

Raporda, yerel seçimlerin ardından yeni bir ekonomik reform  hamlesiyle orta ve uzun vadede genel ekonomiyle inşaat sektöründe de  sürdürülebilir büyüme gözlenebileceğinin altı çizildi.

Öte yandan, ekonomideki gelişmeler ve sektörün iç dinamikleri nedeniyle inşaat sektöründeki daralmanın bu yılın ilk yarısında da devam  etmesinin öngörüldüğü belirtildi.Raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

“İnşaat Sektörü Güven Endeksi, yılın ilk çeyreğinde daralmanın sürebileceği işaretlerini vermektedir.

Mevcut konut stokunun yönetilebilmesi için  hem yatırımcı hem de son tüketiciye yönelik kredi olanaklarının geliştirilmesi  büyük önem taşımaktadır.

Sektöre düşük faizli finansman sağlanmasında, faaliyete  geçen Türkiye Emlak Katılım Bankasının önemli işlevler üstlenebileceği  değerlendirilmektedir. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin ise yeniden 20-30 milyar dolar bandına doğru hareket ettiği gözlenmektedir.

Bu yıl 10 bininci  projeye doğru ilerlemekte olan yurt dışı müteahhitlik sektörünün yıllık yeni  proje tutarının, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında 35 milyar dolara, 2030’larda  da 50 milyar dolara yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede uluslararası pazardan firmalarımızın aldığı pay yüzde 7’lere çıkacaktır.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0