Aydın

Yerel Haber
12 Mart 2016 - 10:18

TÜRK SU ÜRÜNLERİ AMAERİKA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

IHA

Su ürünleri sektörünün ABD’deki önemli buluşma noktalarından olan ve Boston şehrinde bu yıl 35.si düzenlenen Seafood Expo North America 2016 Fuarı Türk su ürünleri sektörünü ABD’li alıcılarla bir araya getirdi.
Türk Hava Yolları’nın 2014 yılında başlattığı İstanbul - Boston uçuşlarıyla önemli ivme kazanan ABD su ürünleri ihracatı, STG’nin tanıtım çalışmaları ile birlikte artış trendini devam ettiriyor.
Önceki yıllara göre daha büyük bir alanda gerçekleşen fuarda bu yıl pek çok yeni firma katılımcı olarak yer alırken, Türkiye olarak ilk defa milli katılım organizasyonu düzenlendi. Fuarı ABD’nin yanı sıra, Kanada, Hollanda, Almanya, Çin, Meksika ve çeşitli ülkelerden çok sayıda kişi ziyaret etti.
Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun fuara 8. kez katıldığını belirten Başkan Melih İşliel, bu yıl artan uluslararası katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla, fuarın ABD için uluslararası bir platform olma yolundaki başarısının ve bu fuarın su ürünleri sektörü için öneminin de kanıtlanmış olduğunu ifade etti. İşliel, “Taze ürün sevkiyatlarının, özellikle Türk Hava Yollarının direk uçuşları sayesinde artmasını takiben, levrek ve çipuranın restoran menülerinde daha çok yer almasıyla donuk ürün satışlarının da artmasını bekliyoruz.” dedi. Türkiye’nin 2015 yılında genel ihracatının gerilediği bir süreçte su ürünleri sektörünün ihracatını arttırmayı başardığına işaret eden İşliel, “Türk su ürünlerinin bilinirliği ABD pazarında her geçen gün artıyor. 2014 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 66’lık artışla 19,3 milyon dolara ulaşırken, 2015 yılında ise yüzde 24’lük artışla yaklaşık 24 milyon dolara yükseldi. Su ürünleri sektörünün 2023 yılı için ortaya koyduğu 1.5 milyar dolar ihracat hedefinde ABD önemli bir oyuncu olacak” diye konuştu.
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Üyesi Sinan Kızıltan ise, ABD’de, gıda güvenliği, izlenebilirlik ve üretim aşamalarının kontrol altında olması nedeniyle kültür balığının daha çok tercih edildiğini, bu sayede ABD’nin sektör için öneminin her geçen gün arttığını belirterek, Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapan firma sayısının artmasında THY’nin direkt uçuşlarının büyük rol oynadığını dile getirdi. Kızıltan, Yakın zamanda Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Temel Kotil’i ziyaret ederek THY’den diğer hatlarda da destek beklentilerini aktardıklarını söyledi.
Türkiye Milli Katılım Organizasyonu İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen fuara Türkiye’den STG ile birlikte 10 firma info stand ile katılım sağladı. 50 ülkeden yaklaşık bin 260 firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuar süresince üye firmalardan temin edilen levrek, çipura ve alabalık değişik sunumlarla hazırlanarak yaklaşık 3 bin kişiye ikram edildi.

AydınYerel Seçim Sonuçları

Aydın Hava Durumu

22°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.