30.08.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Mithat Yurdakul - Ankara

Türk Telekom’da çoğunluk hissesi bankaların

Bankalara kredi borcunu ödeyemeyen Türk Telekom’un Ojer Telekomünikasyon’da (OTAŞ) bulunan yüzde 55’lik hissesinin, alacaklı 3 banka tarafından devralınması, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca onaylandı.

Hisseler, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nca oluşturulan şirkete devredilecek. Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan yüzde 55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür” denildi.

% 55 hisse el değiştirdi 

Türk Telekom’un 2005’teki özelleştirmesinde, ihaleyi kazanan Ojer Telekomünikasyon, ihale bedelinin yüzde 20’sini peşin, yüzde 80’ini taksitle ödeme kararı aldı. Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, bu şekilde Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın aldı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu OTAŞ adlı şirket üzerinden yapıldı.

Taksitler için kredi bulan Ojer Telekom, bu şekildeki erken ödemesiyle şirketin hisselerine sahip oldu. Ancak buradaki borçlarını kapatamayan Ojer, üç bankadan 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin TL’lik iki ayrı kredi aldı. Ancak şirket, 2016’dan bu yana borcun üç taksidini ödeyemedi. Süreç sonunda üç banka Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahipti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3