Türkçe rap'te işler kızışıyor

Son günlerde Türkçe rap müzik öne çıkmaya başladı. Popçuların tepkileri, düşünceleri neler ve rrap dünyasında neler oluyor? Artık yeni bir devre mi giriyoruz?
 

Türkçe rap'te işler kızışıyor

Türkçe rap sadece Ceza, Sagopa gibi kısıtlı isimlerle tanınır ve sevilirken, şimdilerde daha geniş bir isim yelpazesinde dinlenen bir müzik türü haline geldi. 


 

Ezhel, Eypio, Gazapizm, Norm Ender, Ben Fero, Sokrat St, Anıl Piyancı gibi isimler öne çıkıyor ama daha birçok alternatif isim var.

Henüz oturmuş bir kültür mü değil mi derseniz bence değil; ama yavaş yavaş yükselerek müzik sektörünü ele geçireceği aşikar.
 

Özellikle şu sıralar rap müzik in, diğer türler out desek yeridir.

Türkçe pop her zaman başımızın tacı olacak o ayrı bir konu; ama artık eşit dengede dinlenen müzik türleri olacağına inanıyorum pop ve rap'in.
 

Bu hafta gündemimize oturan rapçilerin birbirlerine diss atma olayı olmasaydı da tüm sanatçılar yeni bir akımın doğduğunun farkındaydı.

Serdar Ortaç her ne kadar "Modası üç seneye geçer!" dese de olaylar bana kalırsa bu şekilde ilerlemeyecek.


 

Çok yetenekli ve iyi müzik yapan, iyi söz yazan rapçilerimiz olduğunu gördük. Bu tarzın yeni nesil tarafından çok sevildiğini ve aranan bir tür olduğunu da.

Yani işe 'taht savaşları' gibi bakmak değil de, destek vermek ve "Müziğin her türü mubahtır, yeter ki üretkenlik baki kalsın" demek daha iyi olacak sanki. 
 


Kimsenin kimseyi yerinden etmeye ne niyeti var ne de gücü.

İki farklı müzik türünden bahsediliyorken, rap ve pop'u yarıştırmak doğru değil.
 

Derya Uluğ'un rapçilere karşı yaklaşımı, Serdar Ortaç'ınkine kıyasla daha doğru ve ılımandı bana kalırsa.

Röportajında; "Mükemmel bir başarı yakaladılar, çok iyi dinlenme ve izlenme alıyorlar. Pop müziği aşağı çektiler ama bizde daha çok çalışacağız" dedi Derya Uluğ. 

Olması gereken yaklaşımda buydu zaten. 
 

Aynı sektörde, aynı aşkla çalışırken ,müziğin türü ne olursa olsun, başarılı bir durum varsa takdirle karşılanmalı. "Gelip geçicisiniz, yakında modanız geçer" şeklinde değil. 

Kaldı ki rap müziğe açtık. Ceza gibi, Sagopa gibi özel ve usta isimlerimiz hep vardı ama sadece onların tutunmasıyla rap her kesim tarafından dinlenilen ve sevilen bir tür haline gelmemişti. Anlayan anlıyordu.

Şimdi işler değişiyor ve Türkçe rap çok daha keyifli yerlere geliyor.

Sosyal medyanın ve rekabetin etkisi de çok tabii... 
 

Kimi en çok sevdiğiniz ya da kimin tarafını tuttuğunuz fark etmez. Yıllar sonra bu hafta, rap'in en keyifli noktasına ulaştık. 

Norm Ender, Ezhel ve Ben Fero sayesinde büyük bir üretkenlikle birbirine diss atan, rap'in doğasında olan şeyi açığa çıkaran üç isim... Gayet güzel şarkılar var elimizde.

 
 

Bu gergin ortam üretkenliği artırıp daha çok şarkı yazmalarına sebep olacaksa varsın böyle kalsın. Birbirlerine yararları dokunuyor. Nefret ve kin beslemedikleri ve abartmadıkları sürece, aynı amaç uğruna, daha doğrusu rap müziği gündeme oturtmak ve sevdirmek için uğraştıkları sürece hiç sorun değil diss atmak!

Tüm bu kargaşadan uzak, pop müzik sanatçılarının yakında başka projelere yönelip karşımıza öyle çıkacağını düşünüyorum. Yani yakında rapçilerle pop sanatçılarının düetlerini sık sık görmeye başlarsak hiç şaşırmayın.

 Sibel Can ve Eypio'nun yaptığı gibi, Anıl Piyancı ve Zeynep Bastık'ın yeni projesi gibi daha birçok ismin rap müzikle birleşerek yeni şarkılar sunması an meselesi. 
 

Sevildiğini ve tuttuğunu bildikleri bir şeyden neden geri kalsınlar ki zaten?

 Dilerim kaliteli ve bir o kadar da keyifli yeni şarkılara ve yepyeni bir alana vesile olur rap müziğin bu yükselişi!

Bu makaleye ifade bırak