Türkçe rapi bize sevdiren 10 isim

İsyanın, illegalitenin ve çeşitli suçların içinde mahsur kalmış olan gençlerin zaman içerisinde bunlardan sıyrılmak için sığındıkları liman oldu rap. Kafalarını dağıtmak için türlü dans ve melodiyi kullanan gençler bir süre sonra rap müziği buldu. Rap müziğin en önemli ülkesi ABD idi ki burada ortaya çıkan kıvılcım önce Avrupa’ya sonra da dalga dalga ülkemize geldi. Ama tabii bize rap Almanya’daki Türkler aracılığıyla geldi. Peki Türkçe rapin yıldızları hangi isimler?

Türkçe rapi bize sevdiren 10 isim

1- Cartel

1- Cartel

Cartel, 90'larda birçoğumuzu rap müzikle tanıştırdı. Bir Numara parçaları dışında aslında Çek Bir Fırt, Hani Bana Para ve Evdeki Ses (daha sonra maNga ile düetle tekrar seslendirildi) iyi şarkılardı.

Tek klip çekmeleri o dönem için kendilerinin şansızlığı oldu. Tabi grubun yaşadığı hukuksal sıkıntılar da onlardan mahrum kalmamıza sebep oldu. 

2- Sagopa Kajmer

2- Sagopa Kajmer

Rap müziği birçok farklı dinleyiciye tanıtan Sagopa Kajmer son yıllara kadar severek dinlediğim bir isimdi ancak bilinen tarzının dışına çıkması eski popülaritesini negatif yönde etkiledi.

2015 yılındaki Naber parçası ciddi manada kendisinden uzaklaşmama sebep oldu. 

3- Ceza

3- Ceza

Ceza ile Sagopa Kajmer'in birlikte kaydettikleri 'Neyim Var ki' birçok müzik otoritesi tarafından Türkçe rapin en iyi parçası olarak değerlendiriliyor.

Ceza'nın, eski günlerine dönüp Sagopa'yla tekrar mikrofon başına geçmesini en çok isteyenlerden birisiyim. Sago'ya nazaran kendi tarzından daha az ödün vermesi onu daha avantajlı kılıyor.

4- Dr. Fuchs

4- Dr. Fuchs

Dr. Fuchs, Nefret grubundan sonra kendi kasedi Huzur N Darem beğeni kazandı ama İstanbul Attack projesi tam bir hayalkırıklığı oldu. Sonra yine solo işlere geri döndü.

Sagopa ile eski günlere dönmek için çok uğraştı. 2007 yılındaki belgeselde "Eski dosttan düşman olmaz" diyerek, 'Biliyor musun?' ve 'Bilmelisin' zeytin dalı uzattı ama aynı şekilde karşılık bulamadı.

5- Fuat Ergin

5- Fuat Ergin

Fuat Ergin'in Almanya'da yaşadıkları onu rap yaparken biraz daha sert davranmaya itiyor. Geri Geldi ve Okyanuslar hala sevenleri tarafından dinleniyor. Son yayınladığı Omurga ve Omurga II ile uzun süre sonra geri dönmesi rap camiasını umutlandırdı.

6- Sansar Salvo

6- Sansar Salvo

2004 yılından bu yana büyüklerin arasında yer almak (1989 doğumlu olması) kolay bir başarı değil. Sansar Salvo'yu çok fazla dinlemesem de kendisi adını bana da duyurmayı bildi.

7- Saian

7- Saian

Saian'ın Mafya şarkısı belki de politik olmayan tek eseri. Muhalif kimliği ile diğerlerine nazaran biraz daha geri planda kalmasına sebep oldu. Daha çok sert söylemleriyle kendine yer edinmiş durumda.

8- Killa Hakan

8- Killa Hakan

Son günlerin belki de en çok eleştirilen ismi Killa Hakan... Keşke o Fight Kulüp parçasını yapmasaydı Ceza, Ezhel ve Ben Fero'yla...

Milyonu geçen 'dislike' sanırım kendisi için de bir fikir vermiştir.

9- Ben Fero

9- Ben Fero

Trap müzik ile rap camiasına giren Ben Fero'yu ilk başlarda küçümsedim. Ancak birkaç parçasını dinleyince yanıldığımı anladım. Sadece müziği değil hal ve hareketleri, klipleri ile başarı basamaklarını hızla tırmanıyor. 

10- Ezhel

10- Ezhel

Ezhel'in müziğindeki sözleri benim pek ilgi alanıma girmiyor ancak özellikle yeni nesil kendisine bayılıyor. Benim beğendiğim tek parçası ise 'Pavyon' oldu.

Pavyon'da Ankara'nın bilinen o soğuk, kasvetli havasının yanı sıra herkesin bildiği ama bilmiyormuş gibi davrandığı pavyon kültürünü, eğlence hayatını, arka sokaklarda neler yaşandığını eğlenceli bir üslupla anlatıyor Ezhel.

Bonus: İsyan Tetik

Bonus: İsyan Tetik

E bir de troll bir isim ekleyelim... 2015’te Adana Merkez Patlıyor Herkes parçasıyla Youtube’da olay yaratan İsyan Tetik ‘başarısı'nın devamını getiremedi. Unutuldu gitti. Adana'nın yükselen ismiydi halbuki. Bonus olarak listeye eklemezsem olmazdı.

Bu makaleye ifade bırak