11.05.2016 10:58 | Son Güncelleme:

Türkiye 1300 IŞİD'liyi öldürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şimdiye kadar Suriye ve Irak'ta 1300 IŞİD'liyi etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin PKK ve IŞİD'le mücadelesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Orgeneral Akar, IŞİD konusunda şu bilgileri verdi:

"Benzer şekilde DAEŞ de  özellikle bölgemize, genel olarak ise dünyaya tehdit teşkil eden en barbar terör  örgütlerinden biridir. Bu örgütün hiçbir şekilde İslamı ve Müslümanları temsil  etmesi söz konusu değildir. Önemli şehirlerimize yönelen kanlı intihar saldırılarının yanı sıra son zamanlarda sınırdaki ilimiz Kilis, DAEŞ tarafından  hedef alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz DAEŞ'i terör örgütü  olarak görmekteyiz, 2013'te bu tanımlama yapılmıştır ve o günden beri de bu  örgüte karşı terörist muamelesi yapmaktayız. Bugüne kadar Suriye ve Irak'ta TSK  tarafından yaklaşık bin 300 DAEŞ mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, çok  sayıda silah, roket, mevzi, araç ve bina imha edilmiştir."

Suriye bataklığa dönüştü

10. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'nın açılışında kürsüye çıkan Orgeneral Akar, "Suriye krizi, II. Dünya Harbi'nden bu yana dünyanın en büyük insani krizi olma niteliğini taşımaktadır. Bu  kriz, 500 binden fazla insanın yaşamına mal olmuş ve milyonlarcasının da evlerini  terk etmelerine sebep olmuştur. Maalesef Suriye şimdi bir bataklığa dönüşmüş  durumdadır" diye konuştu.

PKK ve PYD'nin işbirliği apaçık ortada

Genelkurmay Başkanı Akar, PYD ve PKK arasındaki ilişkiye de değindi:

"PYD/YPG, PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Bu iki örgütün birbiriyle irtibatı ve işbirliği apaçık ortadadır. Bu durum dünyanın büyük bir  çoğunluğu ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmaktadır. PKK bir taraftan masum insanları öldürürken, diğer taraftan da uluslararası kamuoyunda meşruiyet kazanma gayreti içerisinde bulunmaktadır."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0