11.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
HABER MERKEZİ

Türkiye, Ata'sını böyle andı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıl dönümünde Türkiye’nin dört bir yanında gözyaşları arasında özlem, saygı ve minnetle anıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde Türkiye’de hayat durdu, yollarda, meydanlarda, tarlada, hastanelerde, evlerinin balkonlarında bulunan vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Özel bir kolejde lise öğrencileri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla 21.05’ten itibaren 12 saat boyunca 15’er dakikalık dönüşümlerle 09.05’e kadar “Ata’ya Saygı Nöbeti” tuttu. 

Salihreis’in nöbeti

Donanmamızın amiral gemisi TCG Salihreis, Atamızın son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı önünde saygı nöbetinde. 118 metre boyundaki fırkateyn, Türk Deniz Kuvvetleri KomutanAlığı’nın en modern ve donanımlı savaş gemisi. En iyi gemi olduğu için amiral gemisi unvanını alan TCG Salihreis’in 220 kişilik mürettebatı gün boyu Dolmabahçe’de nöbet tuttu. 

İZMİR

Cumhuriyet Meydanı’ndaki anıta çelenk sunumunun ardından 09.05’te sirenlerin çalmasıyla İzmirliler saygı duruşunda bulunuldu. Yollardaki trafik akışı durdu, vatandaşlar araçlarının kornalarını, gemiler de sirenlerini çalarak saygı duruşuna eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte ise Kordon’dan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen İzmirliler, 350 metrelik Atatürk portresini özenle başlarının üzerinde taşıdı.

ADANA

Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Fuzuli Caddesi’nde toplandı. ‘Saygı zinciri’ oluşturan yaklaşık 10 bin kişi, el ele tutuştu. 

ZONGULDAK

TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde de tören düzenlendi. 09.05’te siren sesi çalınarak saygı duruşunda bulunuldu. Müessesenin arkasında Eski Ocak mevkisinde yer üstünde çalışan maden işçileri de siren sesi ile birlikte işe ara vererek saygı duruşuna geçti. 

93 yaşında vefa

Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin yer aldığı Atatepe’ye Ata posterli Türk Bayrağı ile tek başına gelen 93 yaşındaki Erzade Yalçıntaş saygı duruşunda bulundu. Yalçıntaş, “Bize bu vatanı kazandırdı. Kölelikten bizi kurtararak kadınlara haklarını teslim etti. Onunla gurur duruyoruz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0