01.10.2017 14:31 | Son Güncelleme:
AA

Türkiye, Avrupa'nın en genç ülkesi

Türkiye, yüzde 8,3'lük yaşlı nüfus oranıyla "Avrupa'nın en genç nüfuslu ülkesi" konumunda bulunuyor.

Türkiye, yüzde 8,3'lük yaşlı nüfus  oranıyla "Avrupa'nın en genç nüfuslu ülkesi" konumunda bulunuyor. Nüfusu 2016  itibarıyla 79,8 milyon kişi olan Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde 6,6 milyon kişi  yaşıyor.

AA muhabirinin, Dünya Bankası, Avrupa İstatistik Ofisi ve Türkiye  İstatistik Kurumu 2016 yılı verilerinden yaptığı derlemeye göre, dünyanın en  kalabalık üç ülkesinden Çin'in 1 milyar 378 milyonluk nüfusunun yüzde 10'u,  Hindistan'ın 1 milyar 324 milyonluk nüfusunun yüzde 6'sı, ABD'nin 323 milyonluk  nüfusunun ise yüzde 15'i yaşlılardan oluşuyor.

Yaşlı nüfus oranı en düşük ülkeler ise yüzde 1 ile Birleşik Arap  Emirlikleri ve Katar. Bu ülkeleri yüzde 2 yaşlı nüfusla Uganda, Kuveyt, Umman,  Angola, Bahreyn, Burkina Faso ve Zambiya takip ediyor.

Geçen yıl itibarıyla 127 milyonluk Japonya nüfusunun yüzde 27'si, 82,6  milyonluk Almanya'nın yüzde 21'i ve 60,6 milyonluk İtalya'nın yüzde 22'si yaşlı  nüfustan oluşuyor. Dünyanın en yaşlı ülkelerinden 10,7 milyon nüfuslu  Yunanistan'da ise nüfusun yüzde 21'inin 65 yaş ve üzerinde olduğu kayıtlara  yansıdı.

DÜNYANIN YAŞLI KITASI AVRUPA

Avrupa ülkelerinden Finlandiya, Portekiz ve Bulgaristan'ın yüzde  20'si, Avusturya, İsveç, Estonya, İspanya, Hırvatistan, Fransa, DanimarkaLitvanya, Letonya ve Malta'nın yüzde 19'u, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, BelçikaMacaristan, Hollanda, İsviçre ve İngiltere'nin ise yüzde 18'i 65 yaş ve üzerinde  bulunuyor. Öte yandan Romanya'da nüfusun yüzde 17'sinin, Polonya'da ise yüzde  16'sının yaşlılardan oluştuğu kayıtlarda yer alıyor.

Türkiye ise yüzde 8,3'lük yaşlı nüfusuyla Avrupa'nın en genç nüfuslu  ülkesi konumunda. Nüfusu 2016 itibarıyla 79,8 milyon kişi olan Türkiye'de 65 yaş  ve üzerinde 6,6 milyon kişi yaşıyor. Bunların yüzde 7,3'ü erkeklerden, yüzde  9,4'ü ise kadınlardan oluşuyor.

"HER YIL YAŞLI NÜFUS ARTIYOR"

Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Kemal Aydın, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, her yıl yaşlı nüfusun artma eğilimi gösterdiğini belirterek,  "Ülkemizdeki 65 yaş üzeri nüfus 2005 yılında yüzde 5,7 iken 2010'da yüzde 7,2 ve  2012'de ise yüzde 7,5 olmuştur. Türkiye'de yaşlı nüfusun 2050 yılında yüzde  20,8'e ulaşacağı tahmin ediliyor." dedi.

Türkiye'de yaşlı nüfusun önemli bölümünün yetersiz ve dengesiz  beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında yaşadığına işaret eden  Aydın, sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, yaşlılara yönelik sağlık  hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Birleşmiş Milletlerin 1990  yılında 1 Ekim'i Dünya Yaşlılar Günü olarak belirlediğini anımsattı.

Nüfus projeksiyonlarına göre, yakın gelecekte dünya nüfus yapısında  hızlı değişimler olacağını ifade eden Aydın, nüfus ve yaş yapısındaki en önemli  değişimin çocuk-yaşlı dengesinde gerçekleşeceğini ve 2050 yılında tarihte ilk kez  yaşlı sayısının, çocuk sayısına ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Aydın, Türkiye'de doğuşta beklenen yaşam süresinin ortalama 78 yıl  olduğuna dikkati çekerek, yaşlı nüfus ve yaşlılıkla ilgili yapılması gerekenlerin  giderek arttığını ifade etti.

2017 yılını "aktif ve sağlıklı yaşlanma ve nesiller arası dayanışma  yılı" ilan ettiklerini hatırlatan Aydın, yaşlılara yönelik sosyoekonomik  politikaların oluşturulmasında yasa yapıcı ve uygulayıcılarla ortak çalışmalar  gerçekleştirdiklerini anlattı.

Aydın, sosyal ve aktif yaşlı bireyler hedeflediklerini vurgulayarak,  bu kapsamda kültür, sanat ve spor etkinlikleri, yeni teknoloji kullanımı ve yaşam  boyu eğitim olanaklarından yaşlıların yararlanabilmesi için fırsat yaratılması  gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin 2050 yılında dünyada 2 milyarı aşacak yaşlı nüfus için  birçok potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Aydın, 3. Dünya Sağlıklı Yaşlanma  Kongresi'nin 1 Ekim 2018'de Türkiye'de gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0