25.10.2009 01:28 | Son Güncelleme:
MİTHAT YURDAKUL Ankara

Türkiye’de domuz gribinden ilk ölüm

Sağlık Bakanlığı, Ankara’da bir hastanede tedavisi yapılan 29 yaşındaki temizlik işçisinin domuz gribinden öldüğünü açıkladı. Böylece Türkiye’de de H1N1 virüsü nedeniyle ilk can kaybı yaşandı

Türkiye’de domuz gribinden ilk ölüm

Domuz gribinden Türkiye’deki ilk ölüm, dün Ankara’da yaşandı. Ankara Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan ismi açıklanmayan 29 yaşındaki bir kişi, öksürük ve yüksek ateş şikâyetiyle yattığı hastanede, domuz gribinden hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, Milliyet’e, domuz gribinin tek başına ölüme neden olmadığını, zatürre şeklinde komplikasyona neden olmasıyla ölüm olayı görüldüğünü kaydetti. Çom, domuz gribinin hasta tedavi altındayken tespit edildiğini ifade etti.
 4 gün önce çalıştığı hastanede Pnömoni (zatürre) teşhisiyle tedavi altına alınan işçinin durumu zaman zaman iyi zaman zaman kötü bir tablo izledi, dün ise ağırlaştı.
İşçi, dün öğleden sonra ani solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “hastadan alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü (domuz gribi) tespit edildiği ve Türkiye’de hastalık nedeniyle ilk can kaybının yaşandığı belirtildi.  Açıklamada, dün itibarıyla, Türkiye’de toplam vaka sayısının 958’e ulaştığı bildirildi.

‘Panik yapmayacağız’
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, “Panik yapmayacağız, gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz. Başka ölümler de olabilir” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerH1N1