Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren 16 kadın

Türkiye'de kendi alanlarının öncüsü olan ve ilkleri başaran kadınlar her zaman hatırlanacak. Özellikle iş hayatında kadınlara tanınan imkanlar düşünüldüğünde bu ilkleri başaranların önemi daha iyi anlaşılıyor. Hatta aralarından bazıları sadece Türkiye'de değil; dünyada da ilki gerçekleştirdi.
 

Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren 16 kadın

1- Sertab Erener

1- Sertab Erener

İlk Türk Eurovision birincisi. 2003 yılında katıldığı 48'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nda zafer, ‘Every Way That I Can’ adlı şarkısıyla Sertab Erener'in olmuştu. Türkiye, 25 ülkeden aldığı toplam 167 puanla tarihindeki ilk Eurovision zaferini yaşadı.

2- Bedriye Tahir Gökmen

2- Bedriye Tahir Gökmen

Bedriye Tahir Gökmen, ilk Türk kadın pilottur. Gökmen Bacı adıyla tanınır. 1932 yılında Vecihi Uçuş Okulu'nda havacılık eğitimine başladı. Bir yandan memurluk yaparken bir yandan uçuş eğitimlerini sürdürdü. 1933'te bröve (bir askerin çok önemli bir askeri uzmanlık alanında, üstün bir ehliyet derecesi elde etmiş olduğunu göstermek üzere verilen bir çeşit mükâfat) aldı.

3- Sabiha Gökçen

3- Sabiha Gökçen

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu. Uçuş kariyeri boyunca yaklaşık 8 bin saat uçuş gerçekleştirdi, bunlardan 32'si muharebe göreviydi.

4- Tansu Penbe Çiller

4- Tansu Penbe Çiller

Tansu Çiller, Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi ve 22. Türkiye Başbakanı. Başbakanlık görevini 1993–1996 yılları arasında sürdüren olan Çiller, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakan.

5- Refet Angın

5- Refet Angın

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmeni. 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak belirlenmesiyle Yılın Öğretmeni seçilmişti.

6- Canan Dağdeviren

6- Canan Dağdeviren

Harvard Üniversitesi'nin Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen ilk Türk. Dağdeviren giyilebilir kalp pilinin mucidi. Ayrıca Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanları listesinde yer aldı.

7- Afife Jale

7- Afife Jale

İlk kadın tiyatro oyuncusu. Adına düzenlenen Afife Tiyatro Ödülleri'nin isim anası.

8- Semiha Es

8- Semiha Es

Semiha Es, İlk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçı. Ünlü gazeteci Hikmet Feridun Es'in eşi ve ilk kadın savaş fotoğrafçılarından. Fotoğrafa eşinin röportaj seyahatleriyle başladı.
 

9- Lale Orta

9- Lale Orta

Lale Orta, Türk futbol oyuncusu, antrenör ve teknik direktör. Ayrıca Türkiye'de futbol üzerine doktora yapan tek kadın. Avrupa'nın ilk FIFA kokartlı kadın hakemi.

10- Filiz Dinçmen

10- Filiz Dinçmen

İlk kadın büyükelçi. 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi görevine getirilerek Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisi ünvanını aldı ve 1984 yılında Strasbourg'da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi görevine getirildi.

11- Semiha Berksoy

11- Semiha Berksoy

İlk kadın opera sanatçısı. 1939'da Richard Strauss'un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa'da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı oldu.

12- Türkan Akyol

12- Türkan Akyol

Türkiye'nin ilk kadın bakanı. 1928 doğumlu Akyol, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları uzmanlığını aldı. Kısa bir süre fakülte öğretim üyeliği ve rektörlüğü yaptı.

13- Nesrin Olgun Arslan

13- Nesrin Olgun Arslan

Nesrin Olgun, 1979 yılında İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi'ni 15 saat 47 dakikada yüzerek geçen ilk Türk kadın oldu.

Unvanları: Manş Denizini yüzerek geçen ilk Türk Kadını, Manş Denizi'ni Yüzerek Geçen İlk Kadın Takımının Kaptanı, Capri Napoli Maratonu'nu İlk Geçen Türk Takımının Kaptanı.

14- Lale Aytaman

14- Lale Aytaman

Türkiye'nin ilk kadın valisi. Lale Aytaman İstanbul Avusturya Kız Lisesi mezunu. 1962 yılında Phoenix, Arizona’da 'AFS öğrenci değişimi programı'na katılarak yurt dışı eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Alman dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra doktorasını Hamburg’da Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde yaptı. Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler verdi. 1991-1995 yılları arasında Muğla Valisi olarak görev yaptı. Valilik dönemini 'İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl' adlı kitapta anlattı.

15- Jale İnan

15- Jale İnan

İlk Türk kadın arkeolog. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek verdi; eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağladı.

16- Nuran Devres

16- Nuran Devres

İlk kadın spiker. Üniversitede İngiliz filolojisi bölümü okurken TRT'nin spikerlik sınavını kazandı. 31 Ocak 1968 tarihinde Ankara'da ilk deneme yayınını gerçekleştirdi. Daha sonra Evdeki Yabancı, Marziye, Kara Melek, Melekler Adası gibi ünlü dizilerin senaryolarına imza attı.
 

Bu makaleye ifade bırak