27.12.2018 08:15 | Son Güncelleme:
BAHAR ATAKAN Ankara

Türkiye’de otizm tanısı konan birey sayısı: 15 bin 836

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, muhalefet milletvekillerinin soru önergelerine verdiği yanıtta, Türkiye’de otizm tanısı alan birey sayısını 15 bin 836 olarak açıkladı.

Selçuk, “Engelli olan çocukların maruz kaldığı psikolojik veya sosyal dışlanmanın ortadan kaldırılması, toplumun engeli olan çocukların haklarına ilişkin bilgilendirilmesi amacıyla, müdahaleleri tanımlayan Müdahale Kılavuzu hazırlanacak. Akademik çevrelerde farkındalık yaratmak amacıyla YÖK’e ve diğer ilgili yükseköğretim kurumlarına bir ‘Tavsiye Belgesi’ sunulacak” dedi.

Komisyon çalışmadı

TBMM’de, beş parti grubunun ortak önergeleriyle down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. TBMM Genel Kurulu’nda geçen kasımda kurulma kararı alınan komisyon, 3 aylık çalışma süresi belirlenmesine karşın çalışmaya başlamadı. Muhalefet milletvekilleri de bunun üzerine Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdikleri soru önergeleriyle, “özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin sorunlarını” gündeme getirdi.

Selçuk’un verdiği bazı yanıtlar özetle şöyle:

Sayıyı açıkladı

- MEB’in 2017-2018 eğitim yılı verilerine göre, tüm eğitim kademelerinde kaynaştırma eğitimi gören otizmli öğrenci sayısı 3 bin 452, özel eğitim sınıflarında eğitim gören otizmli öğrenci sayısı ise 5 bin 775. 3 Aralık 2017-3 Aralık 2018 tarihleri arası 0-18 yaş MEB RAM MODÜLÜ eğitsel tanı verilerine göre Türkiye’de otizm tanısı alan birey sayısı 15 bin 836.

- Engeli olan çocukların haklarına ilişkin ailelerin ve toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla altı pilot ilde toplamda 12 farkındalık artırma semineri düzenlenecek, iki kısa film, bir kamu spotu, posterler ve broşürler hazırlanarak pilot illere dağıtımı gerçekleştirilecek.

- Engeli olan çocukların maruz kaldığı psikolojik veya sosyal dışlanmanın ortadan kaldırılması; ailelerin, bakıcıların ve toplumun genel anlamda engeli olan çocukların haklarına ilişkin bilgilendirilmesi amacıyla, müdahaleleri tanımlayan bir Müdahale Kılavuzu hazırlanacak.

- Engeli olan çocuklar ve normal gelişim gösteren akranlarının beraber oynayabileceği oyunlar geliştirilecek ve farkındalık artırma faaliyetleri kapsamında her bir pilot ilde bu oyunların oynandığı etkinlikler düzenlenecek.

- Akademik çevrelerde farkındalık yaratmak amacıyla YÖK’e ve diğer ilgili yükseköğretim kurumlarına bir ‘Tavsiye Belgesi’ sunulacak.

- 3-4 yaş, 5-6 yaş ve 6-7 yaş gruplarının her biri için Çocuk Etkinlik Kitap setleri, Öğretmen Etkinlik El Kitabı ve Öykü Kitabı setleri geliştirilecek.

- Pilot illerdeki öğretmenler ve idareciler için kapsayıcı eğitime ilişkin 5 günlük çalıştay düzenlenecek. Çalıştaya katılan öğretmenlerin illerinde verecekleri eğitimler aracılığıyla toplamda 900 öğretmene ulaşılması hedeflenmektedir.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1