11.01.2019 18:52 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu! O caninin cezası belli oldu

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, evlerinin önündeki parkta  oynadığı sırada kaybolan 10 yaşındaki Ceylin Atik'in iki gün sonra karşı  apartmandaki komşularının evinde ölü bulunmasına ilişkin davada tutuklu sanık  Şükriye Türkmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Şükriye ve  eşi Serkan Türkmen katıldı. Tutuksuz sanık Raziye Ö. ise duruşmaya gelmedi. Şükriye Türkmen savunmasında, kullandığı ilaçların kendisini olumlu  yönde etkilediğini ve koğuş arkadaşlarının, "Gerçeği söyle, Allah sana yardım  eder." demelerinden etkilendiğini söyledi.

Bundan dolayı duruşma gününden önce gerçeği açıklamak için yazdığı  mektupta eşinin ve Raziye Ö'nün olayla hiçbir ilgisinin olmadığını, cinayeti  kendisinin işlediğini anlattığını aktardı.

Mahkeme başkanının "Bu mektubu kendin mi yazdın?" sorusuna sanık,  "Mektubu kendim yazdım, verilecek cezaya razıyım." yanıtını verdi. Sanık Şükriye Türkmen, şöyle konuştu:

"Olayın olduğu günlerde eşime çok kızmıştım. 2 kez çocuğumu kaybettim.  Çok zor günler yaşadım. Cinayetten sonra oğlumu hiç göremedim. Eşim beni bu olaya  yönlendirmedi. Ceylin evde oynarken düştü. Daha sonrasını ve olayı  hatırlamıyorum. Yalan üzerine yalan söyledim. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Amacım  fidye almak değildi."

Mahkeme başkanının, cinayeti nasıl işlediğini sorması üzerine sanık  Türkmen, "Ben duruşmaya psikiyatri doktorunun verdiği ilaçlarla geldim. Bu  dakikadan sonra çocuğumu ister göstersinler, isterse göstermesinler, cezamı  çekmeye razıyım. Olayı hatırlamıyorum." ifadesini kullandı.

Ceylin'in dedesi Mustafa Atik, Türkmen'in ifadelerine tepki  göstererek, "20 gün önce 'Cinayeti beraber işledik.' dedi. Şükriye Türkmen bir  akıllı, bir deli rolü oynamaya çalışıyor. Sonra da 'İlaçlar beni kendime  getirdi.' diyor. Buna kargalar güler. Sen git 10 yaşındaki çocuğumu öldür, sonra  'Allah affeder.' diye ifadelerde bulun. En ağır cezayı almasını istiyorum." diye  konuştu.

Ceylin'in babası Murat Atik 3 sanığın da en ağır cezayı almasını  istediğini ifade ederek, diğer sanıkların da olayın içinde olduğunu öne sürdü.

 Mahkeme heyetinin karar için verdiği ara sırasında Atik'in üvey  babaannesi Ülkü Atik sanık Şükriye Türkmen'e tepki gösterdi.

Aranın ardından mahkeme heyeti, Şükriye Türkmen'in ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırılmasına, eşi Serkan Türkmen'in ve tutuksuz sanık  Raziye Ö'nün beraatine karar verdi.

Müşteki avukatı Gürol Uyan nihai kararın verildiğini belirterek, sanık  Serkan Türkmen hakkındaki kararı istinafa taşıyacaklarını ifade etti. Uyan, "Kararın Serkan için ileride değişeceğine eminiz. Şükriye  yönünden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Herhangi bir indirim  uygulanmadı." dedi.

OLAY

 Ödemiş ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde, evinin önündeki parkta  oynadığı sırada kaybolan 10 yaşındaki Ceylin Atik, 12 Haziran 2017'de karşı  komşularının evinde ölü bulunmuştu. Evin sahibi Serkan Türkmen, cinayeti  işlediğini itiraf eden karısı Şükriye Türkmen ile kadının üvey annesi Raziye Ö.  tutuklanmıştı. Raziye Ö, Ocak 2018'de tutuksuz yargılanmak üzere serbest  bırakılmıştı.

Şükriye ve Serkan Türkmen hakkında, "çocuğa karşı tasarlayarak,  canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçlamalarından  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Raziye Ö. hakkında ise "suç delillerini yok  etme, gizleme veya değiştirme" suçlamasıyla 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası  istemiyle dava açılmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 4Kızgınım
  • 6Üzgünüm
Toplam Oy13