Sinop

Yerel Haber
07 Ekim 2017 - 12:53

"Türkiye Hem Güvenli Hem De Ticaret Çok Güzel"

Ülkesi Afganistan'daki iç savaştan kaçarak ailesiyle Sinop'a yerleşen ve burada ülkesine özgü yemeklerin de yapıldığı restoran açan Afgan iş adamı Beşir İbrahimi, Türkiye'de iş yapmaktan ve yaşamaktan mutlu İbrahimi:"Türkiye son yıllarda milyonlarca mazlum insana ev sahipliği yaptı. Türkiye, bölgedeki problemsiz bir ülke. Eşim ve çocuklarımla Sinop'ta kendimizi güvende hissediyoruz""Türkiye hem güvenli hem de ticaret çok güzel. Komşularımız ve esnaf arkadaşlarımız burada bize çok yardımcı oluyor"

SİNOP (AA) - Afganı·stan'dakı· ı·ç savaştan kaçarak aı·lesı·yle Sı·nop'a yerleşen ve burada ülkesı·ne özgü yemeklerı·n de yapıldığı bı·r restoran açan Afgan ı·ş adamı Beşı·r İbrahı·mı·, Türkı·ye'de ı·ş yapmaktan ve yaşamaktan mutlu.

Ülkesinde de işletmecilik yapan evli ve iki çocuk babası Beşı·r İbrahı·mı·, yaklaşık 2 yıl önce Afganı·stan'dakı· iş savaştan kaçarak Sinop'a yerleşti.

Bir süre sonra ülkesindeki işlerini tamamen bırakarak Sinop'ta ülkesine özgü yemeklerin de yapıldığı restoran açan İbrahı·mi, 9 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğunu da burada okula gönderdi.

İbrahı·mı·, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye kardeş ve dost bir ülke gözüyle baktıklarını söyledi.

İbrahimi, "Türkiye son yıllarda milyonlarca mazlum insana ev sahipliği yaptı. Türkiye, bölgedeki problemsiz bir ülke. Eşim ve çocuklarımla Sinop'ta kendimizi güvende hissediyoruz. Afganistan'da savaş var. Türkiye hem güvenli hem de ticaret çok güzel. Komşularımız ve esnaf arkadaşlarımız burada bize çok yardımcı oluyor." dedi.

Türkiye'yi çok sevdikleri için ticari faaliyetlerini burada sürdürmek istediklerini dile getiren İbrahı·mı·, "Ülkemizi savaş nedeniyle geride bırakırken Türkiye'yi tercih etmemizde iki önemli etken oldu. Birincisi Türkiye kardeş ve dost bir ülke. Burada olmayı çok seviyoruz. İkincisi Türkiye'de problem yok. Ticaret çok güzel. Onun için buraya geldik ve ailemizle yerleştik. Türk vatandaşı olmak istiyoruz. İnşallah bu da gerçekleşir." ifadelerini kullandı.


- "Afgan yemeklerini tattırmak istiyoruz"

İbrahı·mı·, açtıkları restoranda Türk yemeklerinin yanı sıra Afgan yemekleri de yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Sinop çok güzel bir şehir. İnsanları da çok güzel. Esnaf arkadaşlarımız bana, 'Bir şeye ihtiyacın var mı?' diye her gün soruyor. Türk ve Afgan kültürü birbirine zaten çok benziyor. İnsanlar sıcakkanlı. Restoranda Özbek pilavı, Afgan kebabı gibi ülkemize özgü yemekleri de yapıyoruz. Türk vatandaşlarımıza Afgan yemeklerini tattırmak istiyoruz. Daha fazla çeşit yemek yaparak insanlara sunmayı istiyoruz."


- "Beşı·r bey çok dürüst ve işini çok güzel yapıyor"

Sinop Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel de Beşı·r İbrahı·mı·'nin imkanlarıyla Sinop'ta esnaflık yapmaya gayret gösterdiğini dile getirdi.

Kendilerinin de İbrahı·mı·'ye destek olduklarını belirten Yüksel, "Beşı·r bey çok dürüst ve işini çok güzel yapıyor. Böyle insanların ülkemize gelmesini tabi ki isteriz. Başka yerlerden beklenti içine girmiyor, kendi çabalıyor. İyi bir mekan açtı, yemekleri de çok güzel. İnşallah başarılı olur." değerlendirmesinde bulundu.


SinopYerel Seçim Sonuçları

Sinop Hava Durumu

11°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.