Ankara

Yerel Haber
24 Aralık 2014 - 14:08

Türkiye ile Namibya arasındaki işbirliği artarak devam ediyor

Türkiye ve Namibya arasındaki işbirliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla artarak devam ediyor.

IHA

Türkiye ve Namibya arasındaki işbirliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla artarak devam ediyor.
Türkiye Cumhuriyeti ile Namibya Cumhuriyeti arasında 28-30 Ağustos 2014 tarihleri arasında Namibya’nın başkenti Windhoek’te Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişarelerin ilk turu yapılmıştı. İstişareler sonucunda siyasi istişare mekanizmalarının kurulması, genç diplomatların eğitimi, diplomatik ve resmi pasaportlara vize muafiyeti konulu 3 anlaşma imzalandı. Özellikle Türkiye’nin Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar’ın TİKA’nın Windhoek’te Program Koordinasyon Ofisi açması ve bundan sonra iki ülke arasındaki proje ve programlar aracılığı ile Türkiye’den birçok uzmanın TİKA Başkanlığı aracılığı ile söz konusu ülkeye gidecek olması vize muafiyetinin kalkmasında önemli rol oynadı. Bu kapsamda 29 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Namibya Cumhuriyeti Hükümeti arasında diplomatik, hizmet ve resmi pasaport hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma imzalandı. Anlaşma 30 Eylül 2014 tarihli ve 2014/6869 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanarak, karar 25.10.2014 tarihli ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye’deki iç onay sürecinin tamamlandığı hususu 3 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’nin Namibya Büyükelçiliği tarafından Namibya Dışişleri Bakanlığı’na nota ile bildirildi. Akabinde 19 Aralık 2014 tarihinde Namibya tarafı kendi hukuki iç sürecini tamamlayarak, Türk tarafına son hukuki bildirimi yaptı. Kanunen 30 gün bekleme süresinin dolması ile 19 Ocak 2015 tarihinden sonra her iki ülke diplomatik ve resmi pasaport sahipleri vizesiz karşılıklı olarak seyahat edebilecekler.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.