Ekonomi
31.10.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 31.10.2015-2:30

Türkiye inovasyon motoruyla şahlanır

Türkiye’de bazı şehirlerde 4.5G test laboratuvarı kurulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şahin Albayrak “Bunun için açık inovasyon platformu kurulmalı. İnovasyon ekonominin motoru haline gelmeli” dedi

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi’nde işletme uygulamaları ve telekom alanlarında kürsü sahibi olan, Ar-Ge Laboratuvarı DAI-Labor’un direktörlüğünü yürüten Prof. Dr. Şahin Albayrak, Türkiye’nin bazı şehirlerde araştırma amacıyla 4.5G ve 5G altyapısını laboratuvar olarak inşa etmesi gerektiğini söyledi. 
Albayrak, “Bu da kamu özel işbirliğine dayalı açık inovasyon platformu olarak inşa edilmeli. Bu modelde bilginin paylaşarak çoğaldığı ve ortak inovasyon üreten ekosistemler ön plana çıkıyor” dedi. Albayrak’la, telekom teknolojileri, inovasyon, yerli üretim konularını konuştuk.

‘Laboratuvar kurulmalı’
Türkiye 4.5G ihalesini yaptı. Bundan sonraki adımlar ne olmalı?
Türkiye’nin bazı şehirlerde araştırma amacıyla 4.5G ve 5G altyapısını laboratuvar olarak inşa etmesi lazım. Bu altyapılar yeni iletişim çözümlerinin geliştirilmesi için kullanılabilir. Geliştirilen yeni uygulamalar da bunların üzerinde test edilebilir. Hatta bu altyapılar üniversitelere yakın bir ortamda kurulmuşsa bunlardan eğitimde faydalanılması da söz konusu olabilir.
Bu tür test laboratuvarlarının kimlerin öncülüğünde kurulması lazım?
Bu tür altyapıların operatörlerin önderliğinde; devletin, özel sektörün, üniversitelerin ve KOBİ’lerin katılımıyla oluşması gerekir. Bu oluşum da Avrupa’da yaygın olarak kullanılan kamu özel ortaklığı modeline dayalı Open Innovation Platformu (Açık inovasyon platformu) olarak inşa edilmeli. 
Bu modelde şirketlerin sadece kendi bünyelerindeki birikime dayanan kapalı çözümler yerine bilginin paylaşarak çoğaldığı ve ortak inovasyon üreten ekosistemler ön plana çıkıyor. 
Son zamanlarda ulusal 4.5G ve 5G donanımını üretmek gündeme geldi. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Türkiye’de belli çevreler ‘ulusal’ kavramı üzerinden duygu sömürüsü yapmak ya da çıkar sağlamak istiyor gibi görünüyor. Burada en önemlisi sağlıklı ve stratejik hedeflere yönelik düşünmek ve bu doğrultuda gerekmedikçe zaten varolan tekerleği tekrar keşfetme çabasına girişmemek. 
Sonuç olarak harcanılan paraların ülkeye bir yarar getirmesi gerekiyor. 4.5G donanımının ürünleri büyük tedarikçiler tarafından üretilmiş ve bu şirketlerin ellerinde patentleri var. Bu kararları verirken çok iyi düşünmek gerekir. Donanım alanındaki yatırımlar daha uzun vadeli bir vizyona sahip olmalı.

‘Yazılım şart’
Neler yapılmalı?
Yazılıma daha fazla ağırlık verilmeli. Yazılım ve donanıma özellikler katmalı. Gerektiği takdirde yazılımın getireceği özellikleri güçlendirecek donanım da geliştirilir.
Türkiye’nin iletişim altyapısı...
Türkiye’de iletişim, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’ın hayata geçirdiği projeler sayesinde iyi konumda. Teknoloji ve inovasyonu desteklemek amacıyla bir Ar-Ge fonu oluşturuldu ve Almanya ile ortak Türk-Alman İletişim, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ni kuruldu. Bu merkez Alman devletinin ilk olarak bir yabancı devlet ile kurduğu inovasyon ve teknoloji merkezi olma özelliğini taşıyor. Maalesef Sayın Yıldırım’ın görevinden ayrılmasıyla Ar-Ge fonunda da bir duraklama oldu.
Türk-Alman İletişim, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nin hedefi nedir, planlarınız ne olacak?
Bu merkezin dört önemli hedefi var. Ortak teknoloji ve inovasyon geliştirip bunları hayata geçirmek. Bu şekilde iki ülkenin kuvvetli olduğu alanlardaki özelliklerden faydalanmak. Alman şirketlerinin Türkiye’ye yatırım yapmasını sağlamak. Örneğin, SAP şirketi bu vesileyle İstanbul’da bir inovasyon ve ürün geliştirme merkezi kurdu. 
Türkiye’de inovasyon kültürünün oluşmasını desteklemek. Bunun sonucu olarak başarılı mühendisleri Türkiye’de tutmak ve beyin gücünün geriye dönebilmesi için iyi olanaklar sağlamak. Öğrencilere staj olanağı sunmak, üstün başarılı öğrencilere doktora bursu sağlamak.
 
 
Büyük veride fırsat var

Dünyada teknoloji ve inovasyon nereye gidiyor?
Son zamanlarda en fazla kullanılan kavram ‘nesnelerin interneti’. Nesnelerin interneti her şeyi iletişim ağına bağlamamızı sağlayacak. Bu da çok daha fazla verinin ortaya çıkmasına yol açacak. Bu verilerin doğru biçimde depolanması ve anlanlandırılması ile verilerle ilgili yeni fikir edinmemizi sağlayacak. Burada iki önemli konu ön plana çıkıyor: Dijitalleşme ve big data yani büyük veri. Bu alanlarda ülkemiz için çok büyük fırsatlar doğacak. Bu fırsatların büyük kısmı yazılım çözümleri olacak. Endüstri 4.0, işyeri 4.0. Sonuç olarak yeni teknolojiler ve inovasyon her konuda bizi etkileyecek. Endüstri 4.0, yeni bir üretim devri. Bu terim ve konsept Almanlar tarafından ortaya çıkarıldı ve geliştirildi. Her şeyin dijitalleştirilmesi ve iletişim ağına bağlı olması bizim hayatımızı ister istemez etkileyecek. Sonuç olarak bütün bu gelişmeleri Yaşam 4.0 kavramı altında toplayabiliriz.
 
 
‘Yapay zeka için çalışalım’
Türkiye fırsatları yakalamak için ne yapmalı?
Son yıllarda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık çok iyi stratejiler geliştirdi ve TÜBİTAK’ı çok iyi yönlendirdi. Türkiye’de stratejik konularda çalışacak yeni merkezlerin kamu özel işbirliği modeli olarak Open Innovation Platform şeklinde kurulması gerekir. Bu merkezler İTÜ Arı Teknokent, Teknopark İstanbul, Gebze İletişim Vadisi ve ODTÜ Teknokent gibi Türkiye’nin önde gelen teknoparklarında kurulabilir. 
Bunun yanı sıra Avrupa ve Amerika ile çok yakından beraber çalışmak ve ortak iletişim, teknoloji ve inovasyon merkezlerinin oluşmasını sağlamak gerekir. Kesin olan şu ki her şey akıllı sistemlere doğru gidiyor. Biz de bunu görüp akıllı sistemlerin temelini oluşturan yapay zeka konusunda çalışmalıyız. Diğer bir konu, Türkiye’de bir Bilişim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı’nın kurulması. Bu bakanlığın da ‘habercilik’ yapısını da kapsaması lazım.

Bilgi YarışmasıArapçada "ben" anlamına gelen kelime nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Aşağıdakilerden hangisi canlıdır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.290 %-0.54
  Deger%
  SANFM1.9815.79
  TDGYO1.4912.88
  SODSN8.0011.27
  UNYEC3.8510.95
  RAYSG2.658.16
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX