Gündem
29.04.2013 - 14:01 | Son Güncelleme: 29.04.2013-14:34

Türkiye'nin beyin cerrahi merkezi

Türkiye'deki en kritik beyin, boyun ve omurilik ameliyatlarının yapıldığı Marmara Üniversitesi Nöroloji ve Gastroentroloji Enstitüsü kapılarını Milliyet'e açtı.

Sitene Ekle

 

Ayda ortalama 300 beyin ameliyatının yapıldığı enstitü, Türkiye'nin dört bir yanından ve yurtdışından gelen hastalarına hizmet veriyor. Beyin ve omurilik cerrahisinde Türkiye'de birçok ilki gerçekleştiren ve bu alanda lisans ve doktora eğitimi veren enstitüde Amerika'dan özel izinle getirilen kadavra başları üzerinde çalışmalar yapılıyor. 1500 dolara mal olan kadavralar yapılan eğitimlerle, öğrenciler beyin ameliyatlarının bütün inceliklerini öğreniyor. Enstitünün müdürü Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. M. İbrahim Ziyal yaptıkları çalışmaları, hedef ve projelerini anlattı...

"Son teknolojiyi kullanıyoruz"

"Burada son teknoloji ile donatılmış, tam techizatlı 7 ayrı ameliyathanemiz var. Beyin, boyun, omurilik ve kafatasıyla ilgili çok kritik ameliyatlar yapıyoruz. Herbiri kendi alanında uzman olan çok güçlü bir ekibimiz var. Ayda ortalama 300 ameliyat yapıyoruz. Beyin tümörleri ve beyin kanamaları en çok uğraştığımız vakalar. Bunların yanı sıra boyun, sırt ve bel bölgesindeki sinirlere ilişkin ameliyatlar, parkinson ameliyatları, ağrı cerrahisi ve fonksiyonel cerrahi de uzmanlık alanımızda..."

"Son çare olarak bize geliyorlar"

"Bize gelen hastalar genelde en son çare olarak buraya başvuruyor. Çünkü özellikle beyin tümörüyle ilgili rahatsızlıklar son derece ciddi ve riski durumlar. Bugün birçok hastanede beyin cerrahisiyle ilgili uzmanlar var. Ancak zor ve ağır vakalarda kimse risk almak istemez. Ancak enstitümüz bu konularda yaptığı binlerce ameliyatla başarısını kanıtladı. Bu nedenle sadece ilk defa tedavi olacaklar değil; bir hastanede ameliyat olmuş ancak daha sonra sorun çıkmış hastalar da bize geliyor.  Son derece hassas ve titiz bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor."

"Uzman yetiştiriyoruz"

Tedavi ve ameliyatın yanı sıra yüksek lisans ve doktora eğitimi de veriyoruz. Yine bu konularda hazırlanmış özel kurslarımız var. İtalya, Romanya, Azerbeycan, Kazakistan gibi birçok ülkeden öğrencilerimiz oluyor. Tedavi ettiğimiz hastalarımızdan aldığımız tümörleri özel bir sistemle depoluyoruz. Deney hayvanları kullanarak bu tümörleri tamamen yok etmek, en hızlı ve etkin tedavi yöntemini belirlemeye çalışıyoruz. Bu konuda da önemli mesafeler katettik. Radyo cerrahi alanında son derece başarılıyız. Beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan 'Gama Knife' isimli ışın tedavisi yöntemini ilk kez bizim enstitümüz uyguladı. Nöro Navigation dediğimiz çok başarılı bir yöntemi de kullanıyoruz. Özetle söyleyecek olursak dünyada yapılabilen bütün beyin ameliyatlarını ve sinirlere yönelik micro cerrahi operasyonlarını başarıyla yapabiliyoruz."

Kadavralar ABD'den

"Enstitü'de verilen eğitimlerde gerçek kadavralar kullanılıyor. Özellikle beyin ve sinir cerrahisi için çok önemli olan kadavra eğitimi için yurdışından özellikle ABD ve İtalya'dan baş getiriyoruz. Bu işlemler özel izinlere tabi. O ülkelerde cesetlerini kadavra olarak bağışlayanlardan bu organlar temin ediliyor. Türkiye'de böyle bir imkan yok. Bazen yapılan bağışlarla bazen de kendi imkanlarımızla bu kadavraları alıyoruz. Bir baş 1000-1200 dolara alınabiliyor. Özel korumalı kaplarda Türkiye'ye getirilen bu başları yine özel bir şekilde muhafaza ederek, öğrencilerimizin eğitimlerinde kullanıyoruz. İyi muhafaza edilen bir kadavra başının ortalama 3 yıl ömrü var."

 

Uzman Ekip

Türkiye'de birçok yerde yapılamayan en zor ameliyatları yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Ziyal "Ekibimiz Türkiye'nin bu konudaki en iyi uzmanlarından oluşuyor." diyor.

 

İşte o ekip:

Prof. Dr. İbrahim Ziyal
Doçent Dr. Adnan Dağçınar
Doçent Dr. Deniz Konya
Doçent Dr. Aşkın Şeker
Yar. Doç. Yaşar Bayrı
Uzman Dr. Özgür Çelik


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Ramazan ayının vazgeçilmez süslemesi hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX