Ankara

Yerel Haber
14 Temmuz 2016 - 00:51

TÜRKİYE’NİN İLK “BEBEK DOSTU MUAYENEHANE”Sİ

IHA

Türkiye’nin “ilk bebek dostu muayenehanesi”, Ankara’da anne ve bebeklere hizmet veriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Cüneyt Genç’in muayenehanesi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin ilk ve tek “bebek dostu muayenehanesi” unvanına sahip.Muayenehanede, anne adaylarına gebelik süresince anne sütü ve emzirme eğitimi verilirken; doğumdan sonra da anneler emzirme konusunda destekleniyor.
Türkiye’nin “ilk bebek dostu muayenehanesi”, Ankara’da anne ve bebeklere hizmet veriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Cüneyt Genç’in muayenehanesi bugüne kadar yüzlerce anneye hayatlarının en önemli dönemi için destek verdi. Muayenehanede, anne adaylarına gebelik süresince anne sütü ve emzirme eğitimi verilirken; doğumdan sonra da anneler emzirme konusunda destekleniyor.
Eğitimler ücretsiz, eşler de katılabiliyor
UNICEF’in başlattığı proje, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın uzman ekiplerinin verdiği eğitimlerle bebek dostu hastaneler ve muayenehanelerde 1991 yılında yaşama geçti.Türkiye’de Dr.Genç bu proje kapsamında emzirme danışmanlığı sertifikasına sahip olurken, bebek dostu bir hastanede yürüttüğü bu eğitimleri muayenehanesine taşıdı. “Ulusal Bebek Dostu Hastaneler Değerlendirme Ekibi”nin yaptığı değerlendirme ile de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin ilk ve tek ‘bebek dostu muayenehanesi’ unvanının sahibi oldu.
‘Bebek dostu hastane ve muayenehaneler’ bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, emzirmede sık karşılaşılan problemlerin çözülmesi, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6.aydan sonra uygun ek gıdalarla beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesini sağlamayı amaçlıyor.
Genç’in ‘bebek dostu muayenehane’sinde de, anne sütü ve emzirme eğitimleri her ayın ilk cumartesi günü aralıksız ve ücretsiz olarak veriliyor. Katılımcı sayısı, ön kayıt gibi zorunluluklar aranmıyor. Eğitimler en fazla 15 kişiyle yapılıyor. Sadece bir kişi gelse bile eğitim alabiliyor. Yer uygun olduğunda eşler de eğitimlere katılabiliyorlar.
Emzirme yoksa başarılı doğumun hiç önemi yok
Anne sütünün bebeklerin gereksinimi olan tüm besin öğelerini ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besin olduğunu belirten Dr. Genç, “ Anne sütü tamamen doğal, bebeğin büyümesi için yeterli, daima taze, mikropsuz, uygun ısıda ve bedavadır. Anne sütü ile beslenen bebekler çok daha az enfeksiyonlara yakalanır, daha az çocukluk çağı obezitesisorunu yaşar, zeka gelişimleri de mama ile beslenen çocuklardan fazladır. Yirmi yılı aşkın meslek yaşantımda anladım ki, eğer anne bebeğini emziremezse, yaptırdığınız başarılı doğumun hiçbir önemi kalmıyor” dedi.
Emzirmeye dair her şey anlatılıyor
Bu eğitimlere gebeliğinin 30. haftasını doldurmuş anne adaylarının katılmasını tavsiye eden Dr. Genç şunları söyledi:
“Yaklaşık 90 dakika süren eğitimlerde, slayt ve video gösterimi ile sunumun yanında maket meme ve bebek eşliğinde pratik yapılıyor. Eğitim sonunda detaylı bir broşürü yine ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Eğitimde öncelikle anne sütünü tanıtıyor ve bebek için neden en önemli besin olduğunu anlatıyoruz. Sütün nasıl yapıldığını anlatarak, emziren annelerin sütlerini arttırmak için gereksiz çabalara girmesini önlemek istiyoruz. Annenin bebeği nasıl tutması gerektiğini ve son olarak bebeğin memeyi nasıl kavraması gerektiğini slayt, video ve maket üzerinde gösteriyoruz. Bütün sunum ve eğitim sırasında emzirme konusunda toplumda yer etmiş yanlış inanışlar, ön yargılar, yanlış uygulamalar hakkında bilgilendiriyoruz. Katılımcılar istedikleri zaman katkı yapabiliyorlar. Eğer varsa önceden emzirme deneyimi yaşamış gebe katılımcıların tecrübelerini de dinliyoruz.”
Emzirmede her sorunun çözümü var
2005 yılında “ulusal bebek dostu hastaneler merkez eğitim ekibinden” aldığı özel eğitimin ardından, emzirme danışmanlığı sertifikası aldığını ve bu tarihten itibaren de anne adaylarına ve annelere eğitimler verdiğini belirten Genç, temel hedeflerini de şöyle anlattı:
“Amacımız katılımcıları 90 dakikada emzirme uzmanı yapmak değil. Akıllarında yer eden endişeleri hafifletmek, yanlış inanışları gidermek, emzirmeye doğru başlangıcı nasıl yapacaklarını göstermek istiyoruz.Emzirmede neredeyse her sorunun bir çözümü olduğunu, vaktinde doğru kişilerden yardım alındığında, problemlerin daha kolay çözüldüğü mesajını da vermek istiyoruz.Toplum sağlığını korumak hekimliğin temel görevlerindendir. Anne sütü ile beslenme yeni doğmuş bireyin en sağlıklı besini olduğu kadar hakkıdır da. Her annede hem emzirme deneyimini yaşamak hem de doğanın bu mucizevi besinini canından çok sevdiği bebeğine vermek ister. Biz bu konuda sadece aracılık etmeye, doğruları göstermeye, sorunları çözmeye çalışıyoruz.”

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.