11.09.2011 13:19 | Son Güncelleme: 11.09.2011-13:24

Türkiye'nin ilk yerli motorunu Başbakan'a tanıttı

Kayserili sanayici Hasan Basri Özdamar, tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiği tek silindirli ve yakıttan yüzde 40 tasarruf sağlayan enjeksiyonlu motorunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tanıtarak, söz aldı.

Özdamar, Erciyes Dağı'ndaki Mirada Del Lago Otel'de Başbakan Erdoğan'a geliştirdiği motoru ve avantajlarını anlattı. Özdamar muhabirine yaptığı açıklamada, adının baş harflerinden oluşan “HBO” ismini verdiği motorun Uluslararası Patent Enstitüsü'nden onay aldığını bildirdi.

BU DÜNYADA OLMAYAN BİR MOTOR

Bu motorun emsal klasik motorlara göre yüzde 35-40 daha az yakıt tükettiğini belirten Özdamar, “Gaz emisyonu fevkalade iyi neticeler veriyor. Bu motorun üretimini Türkiye'de yapmak istiyoruz. Motorun özelliği, kolaylıkla üretilebiliyor olması ve motor ömrünün diğer motorların ömründen 2 misli daha fazla olması. Çünkü, biz bu motorda piston yan yüzü sürtünmelerini sıfıra yaklaştırdık. Bu dünyada olmayan bir motor” dedi.

ERDOĞAN: SANAYİ BAKANIYLA GÖRÜŞECEĞİM

Özdamar, şunları kaydetti: “Bu üretildiği zaman dünya bunu üretmek zorunda kalacak. Çünkü gaz emisyonları ve yakıt tasarrufu yönünden çok daha farklı bir motordur. Piston yan yüzü sürtünmeleri az olduğu için de daha sessiz çalışmakta. Daha güzel bir motor yaptığımızı düşünüyoruz. Motoru bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Kayseri'ye gelen Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da anlattık. Kendisi, 'Ben Sanayi Bakanımız Nihat Ergün ile görüşeceğim. Bu konuyu ele alacağız' dedi. Devletimize, hükümetimize çok teşekkür ediyorum.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0