Milliyet Tatil

Türkiye'nin lavanta üretim merkezi Kuyucak

Kuyucak, Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı bir köy. Yakın dönemde köyde faaliyeti geçen bahçeleri Kuyucak'ı Türkiye'nin bir numaralı lavanta üretim merkezi haline getirdi. İşte lavanta kokulu bahçeleriyle ünlü Kuyucak hakkında bilmeniz gerekenler.

Sitene Ekle

Kuyucak köyü yakın döneme kadar adının pek de bilinmediği yerleşim yerlerinden biriydi. Ancak yakın geçmişte bölgede ekimine başlanan lavanta sayesinde dünya çapında bir bilinirlik yakaladı. Türkiye'nin en büyük lavanta üreticisi olan Kuyucak, Fransa'nın ünlü Provence bölgesiyle kıyaslanıyor. İşte Kuyucak hakkında bilmeniz gerekenler.

Kuyucak nerede?
Kuyucak köyü, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi sınırları içinde yer alan bir köydür. Isparta'da bulunan Süleyman Demirel Havaalanı'na 21 kilometre mesafede bulunan Kuyucak köyü konum itibariyle Burdur sınırına yakın bir bölgede yer alır. Bölgede Akdeniz iklimi etkisi görülür.

Kuyucak köyüne nasıl gidilir?
Kuyucak köyü, Isparta'nın Burdur sınırındaki Keçiborlu ilçesinde yer alır. Süleyman Demirel Havaalanı'na da 21 kilometre uzaklıktadır. İstanbul-Isparta uçuşu gerçekleştikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir karayolu yolculuğuyla Kuyucak'a ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'nin lavanta üretim merkezi
Kuyucak, Türkiye'nin lavanta üretim merkezi olmayı başarmış durumda. Köyde, Türkiye'de üretilen lavantanın yaklaşık %90'ını tek başına gerçekleştirmekte. Fransa'nın güneyinde bulunan Provence bölgesi ile bu açıdan karşılaştırılan Kuyucak, Türkiye'nin Provence'ı olarak da anılıyor.


Masalcı Grımm Kardeşler hangi ülkedendir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX