Ekonomi
06.05.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.05.2016-2:30

Türkiye’nin önü açık, herkes güvensin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, yaşanan terör olayları sebebiyle karamsarlığa  kapılmamak gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin önü açıktır. Herkesin Türkiye’ye güvenmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Sitene Ekle

DÜZCE AA

Faizlerin aşağı doğru kırılmasıyla ülkelere para girişini sağlayan en  önemli etkenin güven unsuru olduğuna dikkati çeken Akben, şöyle devam etti:

“Faiz oranlarının yüksek olması Türkiye’ye para girişini sağlamaz. Eğer ülkenizde güven ortamı varsa, ülkenize güveniyorlarsa faizler bu bağlamda aşağıya düşer. Eğer siz, birtakım kararlarla faizleri yukarı çıkartarak Türkiye’ye sermaye girişini arzu ediyorsanız, bu mümkün değildir. Eğer ülkede iyi  bir güven ortamı varsa iyi bir ekonomi vardır. Ekonomimiz inşallah bundan  sonraki süreçte daha da iyiye gidecek. Beklentilerimiz o yönde. Faizlerin  yükselmesiyle Türkiye’ye yabancı sermaye girer beklentileri doğru değil.”


Taşınma tamamlanıyor
Kredi kartı faiz oranlarının şu andaki süreçte “arz ve talebin dengesi” şeklinde olduğunu belirten Akben, “Biz kredi kartlarının ve tüketici  kredilerinin faiz oranlarının yükselmesini arzu etmiyoruz. Faizlerin aşağı doğru kırılmasıyla orada da aşağı yönlü bir hareket olacaktır. Zaten gördüğümüz ve  takip ettiğimiz kadarıyla bu yüksek faizlerden insanlar artık borçlanmak  istemiyor. O tür talepler de azalıyor. Bu da tabii bankaların gözü önünde olan  şeyler. Onlar da bu durumda faizlerini aşağıya doğru çekeceklerdir. Aşağıya doğru  bir kırılma başladı” dedi.

Akben, BDDK’nın İstanbul’a taşınmasıyla ilgili, “İstanbul’a taşınma konusunu bu ay içinde tamamlamayı planlıyoruz, bu sayede sektörle tamamen iç içe olacağız” diye konuştu. 
 

Etiketler: BDDK, İstanbul
Bilgi Yarışması"Mum Kokulu Kadınlar" filmiyle ün kazanan bayan oyuncumuz kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Altay hangi ilimizin futbol takımıdır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.494 %0.51
  Deger%
  GYHOL3.3719.93
  RAYSG2.9819.68
  SERVE2.0719.65
  GEDIK4.1515.92
  DGATE7.2412.77
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX