Pazar

18.06.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.06.2017-2:30

Türkiye ve İsveç’ten “babalık” manzaraları

AÇEV’in hayata geçirdiği “Babalık Anları” sergisi farklı kültürlerden ilgili babaların çocuklarıyla olan yaşamına bir bakış sunarken, herkesi mevcut babalık ve erkeklik rolleri üzerinde yeniden düşünmeye çağırıyor

Sitene Ekle

GİZEM COŞKUNARDA

Uzun yıllardır babaların çocuk bakımında ve gelişiminde sorumluluk üstlendiği “ilgili babalık”  konusunda eğitim ve farkındalık yaratma çalışmaları gerçekleştiren AÇEV, bu yıl “İlk İş Babalık” Kampanyası’nı hayata geçiriyor. Yıl boyunca kampanya kapsamında iletişim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra farklı illerde etkinlikler de düzenleyecek olan vakıf, ilk olarak iki ayrı ülkeden babalık manzaralarını buluşturan “Babalık Anları” sergisini İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle hayata geçirdi.  Sergide, İsveçli fotoğraf sanatçısı Johan Bävman’ın ülkesindeki babaların, babalık anlarını konu alan ve çeşitli ülkelerde sergilenen “Swedish Dads” (İsveçli Babalar) sergisinden seçilen fotoğraflarıyla birlikte,  fotoğraf sanatçıları Ahmet Görsev ve Zeynep Sezerman’ın Türkiye’den farklı babalık manzaralarından kareler yer alıyor.

“Sevgi görmeye hasretiz”
Ahmet Görsev (Fotoğraf Sanatçısı) 

Genel olarak Türkiye’de maskülen bir baba profili var. Babanın çocukla olan ilişkileri, hep daha uzak ve mesafeli. Baba olarak çocuğuna sevgi ve tam anlamıyla yakınlık gösterenlerin de dışardan yadırgandığı bir toplumda yaşıyoruz. Babalık davranışlarını ön planda tutarak çocuğa ilgi göstermek bizim toplumumuzda devrimci bir yaklaşım. ‘Babalık Anları’ fotoğraflarını çekebilmek için, AÇEV’den babalık eğitimi almış ailelerden yola çıktık. Yine de Türkiye’de bir ailenin içine girip fotoğrafını çekmek kolay değil, açıkçası biraz zorlandık. Bizim bu projede çektiğimiz fotoğraflardaki ana çıkış yolu, hiçbir şekilde bir hikayeye, bir mizansene girmeden olduğu gibi doğal ortamları yansıtmaktı. Farklı hikayeleri vardı evlerin. Ben de biraz sulu gözlü bir adamım, evlerde ağlamamak için kendimi zor tuttuğum anlar oldu. 3 yaşlarında bir kız çocuğunun ilgi ve sevgi gördükten sonraki yaklaşımı beni çok etkiledi. İnsanlar sevgiye, baba sevgisine, aile sevgisine bir yerden bir sevgi görmeye o kadar hasret ki... Bu proje için çalışırken hayatımın en keyifli anlarını yaşadığımı açıkça söyleyebilirm. İçinde yer almamı sağladığı için AÇEV’e teşekkür ederim. 

“İlgili babalık yaygınlaşacak”
Hasan Deniz (AÇEV Eğitim Birimleri Yöneticisi)

AÇEV olarak, 1996 yılından bu yana babalara yönelik eğitimler düzenliyoruz. Babaların, çocuklarının gelişiminde ve bakımında sorumluluk üstlenmeleri ve çocuklarıyla ilişki kurmaları için “İlk İş Babalık” kampanyasını başlattık. Kampanya kapsamında da İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle İsveç ve Türkiye’den babalık manzaralarını bir araya getiren “Babalık Anları” sergisini açtık. İsveçli fotoğraf sanatçısı Johan Bävman’ın fotoğrafları ve fotoğraf sanatçıları Ahmet Görsev ve Zeynep Sezerman’ın “Babalık Anları” sergisi için gönüllü olarak çektikleri fotoğraflar bir araya getirildi. Babalara ve çocuklarına gündelik yaşamın içinden bir bakış sunan ve farklı iki ülkeden “babalık” kareleriyle ilgili babalığa dikkat çekmeyi hedefleyen bir sergi oluştu. Yapılan tüm çalışmaların sonucunda gördük ki; yakın çevre ve akrabaları tarafından ilgili baba olmaya yönlendirilen babalar olumlu etkileniyor. Bu nedenle de kampanyamızı tüm toplumun ilgili babalığın önemini anlaması üzerine kurduk. Kurumlar babaları ne kadar doğru yönlendirirse, babalara yönelik eğitimler düzenlenirse, babalık izni artırılırsa ilgili babalık tutum ve davranışları yaygınlaşacaktır.

Sergi nerelerde? 
21 Haziran’a kadar İstanbul’da Forum Marmara AVM’de, 22-29 Haziran arasında ise Optimum AVM’de gezilebilir. Eş zamanlı olarak, İstanbul dışına taşınan sergi; 17-22 Haziran arasında Bursa Merinos Kültür Merkezi ve Podyum AVM, İzmir’de ise Karşıyaka, Balçova, Gaziemir ve Urla belediyelerinin sergi salonlarında 28 Haziran  23 Temmuz tarihlerinde ziyarete açık.


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.