09.06.2010 01:01 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye, “YouTube” için 30 milyon lira vergi istiyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’de erişimi engellenen YouTube’a 30 milyon lira vergi tahakkuku yapıldığını açıkladı

Yıldırım, Bandırma Limanı’nın devir teslim töreni sonrasında gazetecilerin Google ve YouTube yasağına ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım bu açıklamayı YouTube’la birlikte Google’ın pek çok servisine erişim engeli gelmesinin ardından dün yaptı. Yıldırım, “Bu konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır” dedi.
Bu siteye ilişkin erişimi engellemeye yönelik yargı kararlarının bir kısmının kaldırıldığını belirten Binali Yıldırım, “Firmaya önerimiz, gelin bu yargı kararına bir üst mahkemede bir itiraz edin. Hukuk yollarını devam ettirelim, hukukun verdiği bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız mümkün” diye konuştu.

Vergiyi kim alıyor?
Yıldırım, Türkiye’de bir irtibat bürosu açmaları yönünde YouTube yöneticilerine talepte bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, “Türkiye’de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye’ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım. Maliye Bakanlığı, bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır” diye konuştu.
Dünya örneklerine bakıldığında YouTube veya herhangi bir internet şirketi, bir ülkede yerel reklamları yayınlıyorsa bunu vergisini ilgili ülkede ödemek durumunda. Reklamlar veya site üzerinden elde edilen gelirler global çapta ise bunun vergisi yerel olarak alınmıyor. YouTube’a bakıldığında, Türkiye’de Türkçe reklam yayımladığı, buna karşılık ofisi olmadığı gerekçesiyle vergi ödemediği belirtiliyor. Bu durumda da Türkiye tarafı, şirkete vergi tahakkuk ettiriyor. YouTube’un sahipi Google olduğundan ilgili ceza bu ofise de bildiriliyor. Google’ın Türkiye’deki ofisi reklamcılık işlerini yürütüyor. Hatta Google’a Türkiye’de benzer gerekçelerle 71 milyon liralık bir Maliye cezası kesildi.

 

Kim yavaşlattı?
Yıldırım, son günlerde Google arama motorundaki yavaşlamaya ilişkin de bu sitenin erişimindeki yavaşlamanın Türkiye ile ilgili bir konu olmadığını söyledi.
Yıldırım, “YouTube’un belirli IP’lerden girişlerinin mahkeme kararıyla yasaklanması neticesinde, YouTube’u devralan Google, bu sefer YouTube’a girişlerde kullandığı bazı IP numaralarını, Google’ın IP numaralarıyla birleştirmek suretiyle buradan girişleri de zorlaştırmakta ve YouTube yasağını tekrar gündeme getirmek için böyle özel bir gayret göstermektedir. Bunun mahkeme kararıyla da uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur.”
Google yetkilileri, IP harmanlaması işleminin performans artırmak için yapılan teknik bir işlem olduğunu ve global çapta bir düzenleme olduğunu belirtiyor. Şirket bu konudaki sıkıntıları gidermek için çalışmaları sürdürüyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0