Batman

Yerel Haber
06 Ekim 2017 - 11:36

Tütün Tarlasında Koşarak Dünya Beşincisi Oldu

Batman'da ailesiyle geçimlerini sağlamak için çalıştıkları tütün tarlasına koşarak giden ve yeteneği Batman Petrolspor Kulübü tarafından keşfedilen Ruken Tek, katıldığı 12. Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Kupası'nda beşinci olduEğitimini sürdürürken bir yandan da müsabakalara hazırlanan 16 yaşındaki milli atletin hedefi '2020 Yaz Olimpiyatları'na atletizm dalında katılarak şampiyonluk elde etmek Ruken Tek: "Hedefim dünya birincisi olmak" Antrenör Pişkin: "Ruken, geleceğin yıldız adaylarından ve milli takım tarafından olimpiyat noktasında takip edilen sporcularımızdan biri"


BATMAN (AA) - SELMAN TÜR - Batman'da çalıştığı tütün tarlasına koşarak giden ve Batman Petrolspor Kulübü tarafından keşfedilen 16 yaşındaki Ruken Tek, 12. Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Kupası'nda beşinciliği elde etti.

Kozluk ilçesinde yaşayan Ruken, eğitimini sürdürürken, geçimlerini sağlamak için ailesiyle her sabah günün ilk ışıklarıyla tütün toplamak için tarlaya gitti.

Ailesinin traktörle ulaştığı tarlaya her gün yaklaşık 10 kilometre koşarak giden Ruken'in atletizme duyduğu ilgi, beden eğitimi öğretmeni Mesude Öden'in dikkatinden kaçmadı.

Okulun atletizm takımına seçilen Ruken, öğretmeni Öden'in desteğiyle 4 yıl önce Batman Petrolspor Kulübünün seçmelerine katıldı.

Başarı sağlayan Ruken Tek, kulüp bünyesinde katıldığı müsabakalarda il, bölge ve Türkiye şampiyonlukları elde etti, 100'ü aşkın madalya kazandı.

Ruken son olarak haziran ayında İtalya'da düzenlenen ve 16 ülkenin katıldığı 12. Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Kupası'nda dünya beşinciliğine ulaştı.

Batman Anadolu Lisesi'nde eğitimini sürdüren ve okuldan arta kalan zamanlarını antrenman yaparak geçiren Ruken'in hedefi, Tokyo'da yapılacak 2020 Yaz Olimpiyatları'na atletizm dalında katılarak şampiyonluk elde etmek.

Miili sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 kardeş olduklarını tütün ile geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Tarlada çalışırken aynı zamanda eğitimini de sürdürdüğünü anlatan Ruken Tek, ortaokulda tanıştığı atletizmde en büyük destekçisinin öğretmeni ve babası olduğunu belirtti.

İtalya'da yapılan müsabakada dünya 5'incisi olmanın gururunu yaşadığını dile getiren Ruken, "Hedefim dünya birincisi olmak." diye konuştu.

- "Ruken, geleceğin yıldız adaylarından"

Batman Petrolsor Kulübü Atletizm Antrenörü Ümit Kemal Pişkin, 1960 yılında kurulan kulüpte bugün 7 farklı branşta bin 250 sporcunun bulunduğunu söyledi.

Kulüp olarak bu sene altın yıllarını yaşadıklarını vurgulayan Pişkin, "Atletizm branşımıza şu an aktif olarak gelen 150 sporcumuz var ve 5 ilçemizde de Ruken gibi keşfettiğimiz sporcu kardeşlerimiz var. Bu yıl altyapımızın meyvelerini aldık. Bu sene 12 sporcumuzu milli takıma gönderdik. Bu bizi gururlandırıyor." ifadelerini kullandı.

Çocukların her türlü ihtiyaçlarının kulüp tarafından karşılandığını anlatan Pişkin, Ruken'in kulübün en gözde ve başarılı atleti olduğunu söyledi.

Pişkin, "Ruken, geleceğin yıldız adaylarından ve milli takım tarafından olimpiyat noktasında takip edilen sporcularımızdan biri." şeklinde konuştu.

BatmanYerel Seçim Sonuçları

Batman Hava Durumu

17°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.