Pazar

17.01.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.01.2016-2:30

TV tutkunları için her şey bir arada

N’oluyo aplikasyonu ve internet sitesi, TV seyircisine dizilerden yarışmalara, filmlere dair yorum, hatırlatma ve haber gibi birçok servis sunuyor. Kurucuları “Televizyon tutkunları her şeyi bir arada bulabilecekler” diyor

Sitene Ekle

Özge Tabak - ozge.tabak@milliyet.com.tr

Eren Alphan, Ali Atalık ve Burçin Ergünt isimli üç ortağın kurduğu N’oluyo platformu Noluyo.tv internet sitesinden sonra ağustos ayında iOs işletim sistemi için N’oluyo aplikasyonunu çıkardı. Fikir sahibi Alphan’ın “Televizyon tutkunları ihtiyaçları olan her şeyi bir arada bulabileceklar” dediği platformda 400’den fazla türde 15 binden fazla program var. Kullanıcıların ise yüzde 65’i 18-24 yaş grubunda.

Ücretsiz olarak indirilebilen aplikasyon son olarak Appstore’daki en iyi tv ve film uygulamaları arasına girerek “öne çıkanlar” kısmında yer edindi; mart sonu itibariyle Android işletim sistemi için de piyasada olacak.

Ali Atalık ve Eren Alphan’la N’oluyo ile başlayarak televizyonu ve gelecek projelerini konuştuk. 

-N’oluyo fikri nasıl ortaya çıktı?

Eren Alphan: Fikri ben çıtlattım, birlikte büyüttük sonra. TV seyrederken Twitter kullanmayı çok seviyorum. İnsanlar ne diyor, benimle aynı fikirdeler mi; maçtaki pozisyon penaltı mı... İstediğime bakamadığımı fark ettim, Ali’yle konuşurken şöyle oldu: “Maç seyrederken maçın; dizi, haber seyrederken de onun konuşmasının geçtiği bir akış olsa acayip güzel olur!”

-N’oluyo’da neleri bulabiliyoruz?

Eren A.:Son 20 yılda yayınlanmış dizileri N’oluyo’da bulabilirsiniz. Filmler, yarışma programları da var... 80’in üzerinde konuda 16 adayın oylandığı “Kafakafaya” testleri de internet sitesinde çok tercih ediliyor.

Ali A.:Sporda takıma özel her şeyi takip ettirme, maç başlangıcı için hatırlatma, hangi kanalda yayınlanıyor... Takımı takip edeceksiniz; gerisi tamam: Futbol, yüzme, basketbol… Herkesin aynı kanepeden beraber maç izlemesine gidecek yani.

-Diğer televizyon içeriği sunan site ve aplikasyonlardan farkınız ne?

Eren A.:Bizim verdiğimiz farklı servisleri A sitesi, B uygulaması tek tek yapıyor olabilir fakat televizyon izleyicisinin bunların hepsine ulaşabileceği tek adresiz. Oyun oynayabileceği, yorum yapabileceği, keşfedebileceği, TV rehberine ulaşabileceği ve haber alabileceği; bunların bir potada eritildiği tek uygulama şu anda N’oluyo.

“En fazla takipçisi olan dizi ‘Kiralık Aşk’”

-Televizyon işi internete doğru kayıyor sanki, internet dizileri başladı... Sizce böyle bir sistem bizde tutar mı?

Ali A.:Doğru fiyatlandırma modeliyle yapılırsa internet dizileri tutar. Yurt dışında tutan platformlar gibi bir platforma izlenen dizileri dahil eder, istenen zamanda hızlı bir şekilde izletebilirseniz rahatlıkla tutar. Ama fiyat bizde daha da önemli, bir diziye para ödetmeye çalışırsanız belli ki bizde problem yaratıyor.

Eren A.:Sosyal medya metin yazarlığı iş görüşmelerinde ilk sorum: “Televizyonla aran nasıl? Seyrediyor musun?” İlk cevap “Seyretmiyorum, evimizde televizyon yok” oluyor. Fark ettik ki diziyi TV’den değil ama kanalın sitesinden izliyorlar örneğin. İnternetten yayının tutmaması için bir neden yok. Türkiye yurt dışıyla çok entegre.

-Gençlerde biraz da “Televizyon izlemiyorum” durumu var galiba...

Ali A.:Çaktırmadan seyretmek, fazla dillendirmeden izlemek var biraz, evet...

Eren A.:Dizide ne olabilir diye dizi günü paylaştığımız tasarımlar var; saati gelmeden “Niye yayınlamadınız?” diye kızıyorlar. Bir yandan da öyle “Ben belgesel seyrediyorum” durumu yok, “Bileklerimi keserim, ‘Güneşin Kızları’nı seyrediyorum” var. Diziler çok yorum alıyor, çok tutkulu seyircileri var.

-Trendleri de takip edebiliyorsunuz bir yandan: Hangi dizi izleniyor, kim izliyor...

Ali A.:En fazla takipçisi olan diziler “Kiralık Aşk” ve “Güneşin Kızları”. Yarışma zamanları onlar öne çıkıyor. Türkiye’de belli bir reyting mekanizmasının parçası olmak istiyoruz. Kullanıcıların aksiyonlarına göre toparladığımız “Kim ne seyrediyor, neyi seyreden neyi de seyretmiş” gibi verileri geliştirerek güzel bir açılım sağlayabileceğiz. Bu noktada reklamverenlerin, yapımcıların, kanalların değer vereceği bir platform olmak istiyoruz.

“20 kat büyüme bekliyoruz”

-Şu ana kadar aldığınız yorumlar, tepkiler nasıl?

Ali A.:“Aplikasyon hatırlatma için çok iyi, televizyon için en iyi uygulama” gibi yorumlar alıyoruz. 2.5 yıldır bu işin içindeyiz, yeni yeni “Aa Noluyo.tv biliyorum” diyenler çıkıyor, bizi en mutlu eden bu. Sektördeki kişilerden gelen pozitif yorumlar da... Fan ve kullanıcı kitlesi de güzel geri dönüşler sağlıyor.

Eren A.:İyi ve objektif yazarlarımız var. Tarafsızız. “İnanılmaz kötü yapmışlar, bu çok kötü” gibi şeyler söylemek istemiyoruz. “A dizisinin de şu yanı güzel” demeyi seviyoruz. Karalamak çok kolay, öyle bir derdimiz olmadığı için insanlar da “Siz güzel bir şey yazmışsınız” diyorlar.

-Bundan sonraki projeleriniz neler?

Ali A.:Geliştirme tarafına eklemek istediğimiz çok özellik var. Bunu sıraya koyarak yapabiliyoruz. Amacımız bu işi sadece Türkiye’de değil, Türk dizilerinin gittiği diğer ülkelerde de yapmak. Bu bir altyapı, farklı bir dil ve veri tabanı ekleyin; herhangi bir ülkede kullanabilirsiniz. Önce burada doğru bir kitleye sahip olmamız lazım. Şu an 60 bin üyemiz var, 2016 sonu itibariyle diğer platformlara özel bir şekilde de doğru adapte ettiğimizde 20 kat büyüme bekliyoruz. 


Uzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.