07.04.2012 - 18:02 | Son Güncelleme: 07.04.2012-18:02 A-A+

Tweet'ler karıştı kıyamet koptu

Piyanist Fazıl Say'ın twitter'da "Müezzin akşam ezanını 22 saniyede okudu. Ne acelen var? Sevgili? Rakı masası" yazınca ortalık karıştı. Say daha sonra bir takipcisinin yazdığı Ömer Hayyam alıntısını retweet yapınca tartışma alevlendiCan Doker / MİLLİYET İSTANBUL

Tweet'ler karıştı kıyamet koptu

Piyanist Fazıl Say, twitter hesabından önceki gece bir takipçisinin kendisine yazdığı bir Ömer Hayyam alıntısını 'retweet' yapınca ortalık karıştı. Fazıl Say'ın yazdıklarına tepkiler büyürken tartışmalara Nihat Doğan ve Erol Köse de katıldı.
Doğan twitter hesabından attığı mesajda Fazıl Say'a, "Senin ağzının yamukluğunu düzeltiriz amma yüreğinin yamukluğunu nasıl düzeltiriz onu da ben bilmiyorum" diyerek hakarete varan bir yanıt verdi. Fazıl Say ise çıkan tartışmalara neden olan 'retweet'teki mesajın Ömer Hayyam'a ait olduğunu yazdı.

Twitter'de yaşanan tartışma Fazıl Say'ın, "Muezzin 22 saniyede okudu aksam ezanini yahu. Prestissimmo con fuco!!! Ne acelen var? Sevgili? Raki masasi?" tweet'iyle başladı.

Say'ın tweet'i üzerine kimi takipçisi esprili yanıtlar verirken kimileri çok sert tepki gösterdi. Bazı takipçilerinin yazdıklarını 'retweet' yapan Say, "irmaklarindan saraplar akacak diyorsun,cenneti ala meyhane midir?her muminine 2 huri verecegim diyosun,cenneti ala kerhane midir?" ve "bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?" iletilerini paylaşınca olanlar oldu. Doğan'dan hakarete varan yanıt Bu iki iletiyi Fazıl Say'ın yazdığını sanan twitter kullanıcıları ünlü piyanistin dine ve ezana hakaret ettiğini düşünerek twitter'da sanatçı hakkında çok sert mesajlar yazdı.

Say'a tepki gösteren isimler arasında Erol Köse ve Nihat Doğan da vardı. Köse "Bu Fazıl Say'ın küçükken topu inşaata kaçmış.... O yuzden hep salyalı...." mesajını takipçileriyle paylaşırken, Nihat Doğan ise "Senin ağzının yamukluğunu düzeltiriz amma yüreğinin yamukluğunu nasıl düzeltiriz onu da ben bilmiyorum. Şeytanın ile mutlu ol" tweet'iyle Say'a hakarete varan sert bir yanıt verdi.

Yaşanan bu tartışmalara sessiz kalan Fazıl Say, son olarak şu tweet'leri paylaştı: "Evet dün gece burada yazılanlarda ironi vardı.. İroni ama hep vardı. Burada yazilanlarla alakası olmayan seyleri, demogoji yapanlar oldu", "Cennet meyhanemi? Hayyam'in ya da Hayyam'a atfedilen bir dortluk. Ve retweet idi. hayret"

 

ŞAMİL TAYYAR'DAN SERT YANIT
Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar da Fazıl Say için Twiter'da şu sözleri yazdı:
Kızanlara söyleyim; o zat Kuran'daki cennet için kerhane veya meyhane mi diye soruyor. Ben de ona soruyorum nerde doğdun kerhanede mi?
Kuran'ın secmeli ders olmasına içerleyip kutsal kitabımız ve ezana küfreden insan kılığındaki Fazil Say, hangi kerhanede dünyaya geldi?
 

 

Fazıl Say'dan kamuoyuna açıklama

“Twitter”da yazılan Hayyam şiiri üzerine verilen abartılı tepki ve radikal kesimin tahrikleri sonucu büyüyen bu durumdan dolayı, üzüntülerimi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.  Teknik anlamda “Twitter”da “Retweet” olarak bilinen söylemin tamamen yanlış anlaşılması ve “Retweet” yapan şahısların söylemlerinin sanki benim tarafımdan yazılmış gibi yansıtılması tamamen cehalet ve teknik bilgisizlikten ibarettir.
 
Konunun büyümesinin ardından şahsıma yapılan çirkin saldırılar ve yıkıcı radikal tutumu esefle kınıyorum. Ayrıca; Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Hayyam, Mevlana ve birçok diğer şairlerin şiirlerini, Dünya ve Anadolu edebiyatının söylemlerini paylaşmak demokratik ortamda herkesin olduğu kadar benim de en büyük hakkımdır.
 
Dünya üzerinde ve tarihinde bulunan, bir kesimi veya toplumu temsil eden herhangi bir kişiye yada kuruma saldırıda bulunmak, hakaret etmek bunun yanı sıra din, dil ve ırk ayrımı yapmak biz sanatçılara zaten yakışmayan bir davranıştır. Sizlerden ricam, kışkırtma ve saldırı şeklinde şahsıma yakıştırılan suçlamalara ve hakaretlere aldırış etmemenizdir.

Etiketler
Bilgi YarışmasıEzel dizisinde Tefo karakterini canlandıran oyuncu kimdi?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi bir Türk müziği makâmıdır?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.