Twitter'daki takipçi sayıları neden düşüyor?

Twitter'daki takipçi sayınızda son birkaç gündür bariz bir düşüş fark ediyor musunuz? Eğer fark ediyorsanız yalnız değilsiniz. Çünkü Twitter, takipçi sayılarında ciddi düşüşlere yol açabilecek bir uygulamaya gittiğini duyurdu.

Twitter'daki takipçi sayıları neden düşüyor?

Trend olmalarının en önemli sebebi

Twitter ve Instagram'ın dünya genelinde trend olmasının en önemli sebebi 'takipçi sayısı' konusu. Facebook'taki temel mantık arkadaş olanların birbirini takip etmesi olduğu için en fazla 'abone ol'abiliyoruz. Tıpkı YouTube'taki gibi. Twitter ve Instagram'da ise en önemli şey 'popüler'lik, olabildiğince çok kişiyle etkileşim halinde olmak ve bol bol 'takipçi' sayısı kazanmak. 

Havalı ve popüler olmanın yolu

Hatta bu 'takipçisi olma' durumu öyle bir yere gitmiş durumda ki hemen bir örnekle açıklayalım. Diyelim 1000 kişiyi takip ediyorsunuz. Takipçi sayınız ise 1005. Havalı değilsiniz. 20 kişiyi takip etseniz ve karşılığında 1005 kişi sizi takip etse, evet, işte o zaman havalı ve popüler birisiniz.

 

 

'Takipçi kasmak'

Dolayısıyla Twitter ve Instagram kullanıcıları takipçi sayılarını arttırma, coşturma peşinde. Bu amaca giden her yol mübah resmen. Eğlenceye dönmüş durumda bu konu. Boş zamanlarında 'takipçi kasan' insanlar çok fazla. Popüler hashtag'leri kullananlar, 'trend' olacak paylaşımlarda bulunanlar...

"Ciddi bir düşüş yaşayacaklar"

Twitter'ın bir basın duyurusuyla takipçi sayılarına el atması bu yüzden önemli. Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: "Durumlarında ani değişiklikler gördüğümüz hesapları kilitledik. Dünya çapında kilitli hesapları takipçi sayılarından düşüreceğiz. Bu yüzden de hesapların çoğu 4 veya 4'ten daha az takipçi kaybedecek. Çok daha geniş sayıda takipçiye sahip olanlar ise takipçi sayılarında ciddi bir düşüş görecek."

Twitter takdiri hak ediyor

Bu mudur, budur... Küçük bir adım olsa bile özellikle Twitter'daki bu sahte hesapların bolluğu bazen öyle can sıkıcı oluyor ki kullanıcıların ister istemez siteye olan güvenini sarsıyor. Amacı takipçi sayısını arttırmak olmayan Twitter kullanıcıları bile ister istemez siteye olan bağlarını kaybedebiliyor. Halbuki günümüzde belki de en önemli sosyal medya aracı Twitter. Dolayısıyla bu son gelişme sitenin hanesine şahane bir artı puan yazdırıyor.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak