Niğde

Yerel Haber
09 Şubat 2015 - 15:33

Tyana Kent Konseyi Modeli Türkiye'ye yayılıyor

Cumartesi günü Adana’da düzenlenen CHP Kent Konseyleri Bölge Toplantısı’nda, Kemerhisar’da yapılanan Tyana Kent Konseyi masaya yatırıldı.

IHA

Cumartesi günü Adana’da düzenlenen CHP Kent Konseyleri Bölge Toplantısı’nda, Kemerhisar’da yapılanan Tyana Kent Konseyi masaya yatırıldı.
Toplantıya katılan tüm belediye başkanları tarafından taktir edilen model, 21-22 Şubat’ta Bandırma’da yapılacak toplantı ile Ege Bölgesi’ne tanıtılacak.
Kemerhisar Belediye Başkanı tarafından geliştirilen ve kendine özgü yapısıyla mevcut kent konseylerinden ayrılan Tyana Kent Konseyi modeli, 07 Şubat 2015’de Adana- Seyhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde bölge belediyelere tanıtıldı.
Toplantı koordinatörlüğünü Eskişehir- Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yaptığı, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Işıkhan Güler ve Konak Kent Konseyi Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Metin Erten’in sunumuyla başlayan CHP Kent Konseyleri Masası Bölge toplantısına Adana, Mersin, Niğde, Adıyaman, Gaziantep’ten belediye başkanları katıldı.


Kirazcı; “Doğrudan Demokrasiye İnanıyoruz”
Toplantıda Tyana Kent Konseyi anlatan Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı; “Tyana Kent Konseyi 2010 yılında oluşturulmaya başlanmış bir modeldir. Pratikten gelişen bu model, Türkiye’de doğrudan demokrasinin uygulandığı ilk modeldir. Kamuoyunda Kemerhisar Modeli olarak bilinen, Tyana Yerel Yönetim Teorisi ile şekillenen kent konseyi modelimiz, doğrudan belediye başkanı adayını, meclis üyelerini belirlemekle kalmamış, alternatif belediyecilik olarak adlandırdığımız bir sistemle yerel yönetim görevini 5 yıldır başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Kadın, Çocuk ve Gençlik Meclisleri olarak yapılanan Konsey, Nisan 2015’de doğrudan demokrasi modeli örneği olarak kendi üyelerini seçerek, tüm Türkiye’ye örnek olacak bir modeli Türk siyasetine kazandıracaktır. İç dinamikleriyle, aldığı kararlarla Kemerhisar’ın sağlıklı, ekolojik, ve ekonomik yönetilmesini sağlayan Konseyimiz, istihdama dönük çalışmasıyla da diğer kent konseyi modellerinden ayrılmaktadır. Yıl sonunda kadar Tyana Kadın Meclisi tarafından açılan ve şu an 15 kadına istihdam yaratan tekstil atölyesi onlarca kişiye de ekmek kapısı olacaktır. Kent konseylerinin başarılı olması için iktisadi ve politik bağımsızlığı olması şarttır. Üreten ve artı değer yaratan bununla birlikte hiçbir siyasi kurum ve oluşumun güdümüne girmeyen Tyana Kent Konseyi, bugün Kemerhisar’ı yönetiyor olması bizler için gurur kaynağıdır. Şahsım da bu kent konseyi içinden gelmiş, meclis üyelerimizin tamamı bu konseyle oluşturulmuş olması, yerel yönetimde ki gücünü göstermektedir. Modelimiz teorileşmeye ve yakında tüm Türkiye’ye yayılmaya devam edecektir” dedi.

Toplantıya katılan çeşitli kent konseyleri başkanları ile belediye meclis üyeleri Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı’ya Tyana Kent Konseyi hakkında sorular sorarak detayları öğrenmeye çalıştılar.
Bölge toplantısı sonrası, katılımcı belediye başkanları beraber öğle yemeğinde kent konseyleri ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.