14.09.2017 14:41 | Son Güncelleme:
AA

Uber'e erişim engeli getirilmesi talebi

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, ulaşım platformu Uber'e Türkiye'den erişim engeli getirilmesi gerektiğini söyledi: "İçişleri Bakanlığımızın, Uber çatısı altında görev  yapan şoförlerin ulusal güvenliğimizi tehdit edebilecek noktada olup  olmadıklarına dair harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum."

    İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ile Ortadoğu Turizm ve Seyahat  Acentaları Derneği iş birliğinde Kurtköy'de düzenlenen "Türkiye için Ortadoğu  Pazarının Önemi ve Turizm Alanında Yaşanan Sorunlar" paneli öncesi gazetecilere  açıklama yapan Külünk, Uber'in yasaklanması için gerekli kurumların çalışma  başlatması gerektiğini kaydetti.

    Uber'in Türkiye'de kaydı bulunmadığını ve vergi ödemediğini vurgulayan  Külünk, vergisini veren ve alın teriyle çalışan işçilerin emeğinin gasp  edildiğini ifade etti.

    "Uber, dışarıdan konuşma, gel Türkiye'nin hukuk kuralları içerisinde  yerini al. Bu taksiciler devlete karşı nasıl yükümlülüklerini yerine getiriyorsa  sen de getir." diyen Külünk, Uber'in bazı ülkelerde yasaklandığını, Maliye  Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başta olmak  üzere ilgili kurumların bu konuda harekete geçeceğine inandığını aktardı.  

    Külünk, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun da Türkiye'den  Uber'e erişim yasağı getirmesi noktasını düşünmesinin gerektiği bir süreçteyiz.  Tıpkı Booking gibi. Uber'i taksiciler mahkemeye vermişler ama erişim yasağıyla  ilgili adım atmalılar." dedi.  

    Uber'deki şoförlerin FETÖ şüphelisi kişiler olduğu bilgisini aldığını  dile getiren Külünk, şöyle devam etti:

    "İçişleri Bakanlığımızın, Uber çatısı altında görev yapan şoförlerin  ulusal güvenliğimizi tehdit edebilecek noktada olup olmadıklarına dair harekete  geçmesi gerektiğini düşünüyorum. 15 Temmuz'da ihraç edilen FETÖ mensubu,  şüphelisi, ihraç edilenler Uber çatısı altında korsan taksicilik yapıyor.  Dolayısıyla özellikle Uber çatısı altında yurt dışından gelen yolculara yönelik  sorarım o zaman ben de 'ajanları mı taşıyorlar?'"

    İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur da Uber'in yasa  dışı çalıştığını, Uber'deki şoförlerin SGK ve güvenlik kayıtları bulunmadığını  belirterek, "i-taksi zaten akıllı telefonlarla taksici arkadaşımızı müşterilerle  çok medeni bir şekilde buluşturacak. Bu Uber'i önleyecek sistemlerden en önemlisi  bana göre. Ancak Uber çok büyük bir tehlike. 15 Temmuz'da Bylock kullandığı için  ihraç edilenlerin birçoğu Uber'de korsan taksicilik yapıyor." diye konuştu.

    Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Hüseyin Kırk ile  Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Sağlık Turizmi ve Ortadoğu Uzmanı Meltem  Uygun'un da sunum yaptığı etkinlik sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi.

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy3