15.09.2011 11:12 | Son Güncelleme:

UBS yetkisiz işlemden 2 milyar dolar zarar etti

İsviçreli UBS bankası, yatırım bankacılığı bölümünden bir çalışanın yetkisiz ticari işlemi sonucu 2 milyar dolar kadar zarar etti.

UBS yaptığı açıklamada, "yatırım bankacılığında bir çalışanın yetkisiz bir işlem yaptığının belirlendiğini, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve bankanın şu andaki zarar tahmininin 2 milyar dolar kadar olduğunu" bildirdi.

Açıklamada, "bu durumun muhtemelen bankanın bu yılın üçüncü çeyreğinde zarar açıklamasına yol açabileceği, yetkisiz işlem nedeniyle hiçbir müşterinin pozisyonunun etkilenmediği" ifade edildi.

Bu haberin ardından İsviçre borsasında UBS hisseleri bu sabah yüzde 7’den fazla değer kaybetti.

İsviçre devletinin, yatırım bankacılığı bilançosundaki zehirli (toksik) varlıkların yol açtığı büyük zararlar nedeniyle 2008 yılında kurtardığı UBS, geçen ay 2,3 milyar dolar tasarruf etmek için 3 bin 500 çalışanının işine son vereceğini açıklamıştı.

Yatırım bankacılığı, Avro Bölgesi’nde ve ABD’deki borç sorunlarının ticareti yavaşlatmasının yanı sıra 2008 yılındaki küresel finansal krizden sonra bankaları gelecekteki şoklara karşı korumak için daha fazla sermaye tutmaya zorlayan düzenlemeler nedeniyle küresel çapta olumsuz etkileniyor.

UBS’deki olay 2008 yılında Fransa’da Societe Generale bankası çalışanı Jerome Kerviel vakasını akla getiriyor. Kerviel’ın hatalı işlemi sonucu banka 4,9 milyar avro zarar etmişti.

Mahkeme, emniyeti suistimal, yetkisi olmamasına rağmen bilgisayar üzerinden işlemlerde bulunmak ve sahtekarlıktan suçlu bulduğu Kerviel’a 2 yılı tecilli toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırmış ve 4,9 milyar avroyu ödemesine hükmetmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABD