İzmir

Yerel Haber
23 Ağustos 2015 - 12:03

ÜÇ BOYUTLU YAZICI İLE HAYALİNİZİ ÜRETİN

IHA

3D yazıcılar ile sağlık, biyomedikal, biyomekanik ve mekatronik olmak üzere çeşitli alanlarda önemli buluşlara imza atmaya hazırlanılıyor. 3D yazıcılarla toka, oyuncak, lego parçaları gibi basit ürünlerden; savunma sanayisindeki en teçhizatlı araçların prototip modellerine kadar her şey basılabiliyor.
Bilimsel araştırma projelerine destek veren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, bünyesindeki akademisyenlerin TÜBİTAK kurumuna sunduğu projelerle alt yapısını hızla zenginleştirirken; kabul gören projelerden elde edilen sonuçlar da bilim dünyasına kazandırılıyor. TÜBİTAK projeleri kapsamınca İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi laboratuvarlarına kazandırılan dört adet 3D yazıcı ile özellikle sağlık, biyomedikal, biyomekanik ve mekatronik olmak üzere çeşitli alanlarda önemli buluşlara imza atmaya hazırlanılıyor. İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Oflaz, yürütücülüğünü üstlendiği birçok bilimsel araştırmaya 3D yazıcı ile yön verdiğini söyledi. Oflaz, 3D yazıcı ile öğrencilerinin tasarım ufkunu genişlettiğini ve başarılı Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına imza attıklarını belirtti.
“HER ÜNİVERSİTEDE OLMALI”
Projelerinde geliştirilen tasarımların üretiminin kısmen veya bütünüyle üniversite ortamında gerçekleşebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Oflaz, “Tasarladığımız yeni bir ürünü sanayide ürettirebilmemiz oldukça zor oluyordu. Doğru firmayı bulmakta çok zorlanıyorduk. Ya zamanında teslim alamıyorduk ya da istediğimiz kalitede ürün üretimi gerçekleşmediği için ürün üzerinde uygulamaları yapamıyorduk. 3D yazıcılar ile prototip üretim çalışmalarını da laboratuvarımızda yaparak hem zaman kaybının hem de maddi kayıpların önüne geçtik. Her üniversitede olmayan bu teknoloji, zamanla üniversitelerde yaygınlaşacaktır ki olması gereken de budur” diye konuştu
“TANK DA BASILIR LEGO DA”
Yrd. Doç. Dr. Oflaz, hayal edilen her şeyin çizilebildiği ölçüde tasarlanabildiğini ve 3D yazıcı ile de üretilebileceğini söyledi.
Oflaz, yurt dışında özellikle ABD’de evlere kadar girmiş olan bu teknoloji ile toka, oyuncak, lego parçaları ve cep telefonu kılıfları gibi basit ürünlerden savunma sanayisindeki en teçhizatlı araçların prototip modellerine kadar her şeyin basılabildiğini aktardı. ABD’deki Ar-Ge çalışmalarının öncelikle savunma sanayisi odaklı olduğunu anlatan Oflaz, şöyle konuştu:
"Elde edilen sonuçlar sağlık, biyomedikal, otomotiv gibi alanlarda kullanılır. Sinterleme teknolojisi ile 100 mikron altında parçacık boyutuna sahip metal (paslanmaz çelik, titanyum vb.) tozlarının lazer ile katman katman ergitilerek üretim yapmaktadır. Örneğin bir omurga implantını veya cerrahide gerekebilecek bir malzemenin basımını hasta ameliyathanede iken yetiştirip sterilizasyonunu tamamlayıp hastaya yetiştirebiliz”
“UZAY ARAÇLARININ VAZGEÇİLMEZİ”
Bu teknolojinin uzaydaki araştırmalarda da kullanıldığını, uzay araçlarının olmazsa olmazı olduğunu kaydeden Oflaz, “Uzay aracı personeli karşılaştığı herhangi bir sorunu aşabilmesi için gerekebilecek ekipman veya aksesuarı bilgisayarda çizip 3D yazıcı ile basım elde edebilmektedir. Yani bir nevi fabrikayı yanlarında taşıyorlar” dedi.
“İNŞAAT YAPILIR PASTA BASILIR”
İleriki dönemlerde inşaatların bu teknolojiyle yapılabileceğini belirten Oflaz, bir pasta firmasının pasta üretiminde 3D yazıcı kullandığını söyledi. Oflaz, şöyle konuştu: “Seramik tabanlı kalsiyum tozu yerine un ve özel kimyasal bağlayıcı solüsyonu yerine de şekerli su kullanıldığında istenilen şekilde pasta basılabilmektedir. Aynı mantıkla un yerine çimento, yapıştırıcı yerine su kullanıldığında inşaatlarda duvar üretimi yapılabilir. Yurt dışında kuyumcular pırlanta yüzükler gibi birçok takının tasarımlarını bu yazıcılarla yapabiliyor. Evinizde bulaşık makinenizin bir düğmesi mi kırıldı, eğer çizebiliyorsanız 3D çıktısını alıp makinenize monte edebilirsiniz. Gerçekten her alanda geniş kullanım faaliyetleri sunan bu yazıcı ile hayal edin, çizin, sonra 3D basın. Hayallerinizdeki tasarımları anında üretip görmek ve çok farklı, güzel bir duygu.”
Bu yazıcının vazgeçilmez bir eğitim materyali olabileceğinin altını çizen Oflaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Örneğin öğrenciye özel bir hastanın kırık modelinden bahsediyorsun. Röntgen görüntüsü yerine 3D modelini bu yazıcı ile üretip eğitim materyali olarak kullanabilirsin. Bu sayede o eğitimi çok daha verimli ve öğrenci açısından da o bilginin kalıcılığını artırabilirsin.”

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

18°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.