Uçağa geç kalan Meksikalı bakan istifa etmeli miydi?

"Elalem ne der?" korkusunun üzerinde yeterince durulmuyor. Kimi zaman hareketlerimizi kısıtlayan, kimi zaman otokontrollü olmamızı sağlayan bu 'elalem endişesi'ne vereceğimiz enteresan bir örnek var artık. Meksika'da bir bakan, uçağa geç kaldı ve yolculardan gelen tepkiler üzerine istifa etti!

Uçağa geç kalan Meksikalı bakan istifa etmeli miydi?

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım saatten fazla bekletince yolcular isyan çıkardı. Bunun üzerine Meksikalı bakan istifasını açıklayarak, "Hiç kimsenin ayrıcalığı olmamalı. Bir kişinin çıkarı, çoğunluğun refahının üzerinde olmamalı..." dedi.

 

 

Peki ya konu basına yansımasaydı?

Josefa Gonzalez-Blanco'nun istifası enteresan. Bakan, "Yaptığım yanlıştı" diyor ama ne zaman diyor? Uçağı beklettiği zaman... Daha da önemlisi, uçağı bekletince diğer yolculardan büyük tepki aldığı an... Bu konuyu 'elalem' kanalından ele almak gerek. Meksikalı bakana kimse tepki göstermese aslında bildiğini okuyacaktı. Saygısızlığı tepki çekmeseydi özür bile dilemeyecekti.

 

 

"Ama olur mu, Josefa Hanım hatasını anladı..."

Olay büyüyüp konu basına yansıyınca "Hatamı kabullenirim" deyip takdir toplamanın peşine düştü. Halbuki o da biliyor, bu eylemi, halk arasında kullandığımız tabirle politik! Yani insanların sempatisini kazanma gayesinde aslında. Hakkında "Ama olur mu Juan'cığım, Josefa Hanım hatasını anladı, bizden özür diledi!" denilmesini istiyor. Böylece bu konunun gelecekte tekrar karşısına çıkmasını engelliyor. Çözmüş yani! Hem de en temizinden!

 

 

Mutlaka tepki görmek mi lazım?

Benim klişe bulduğum kısım, işin sürreallik boyutu... Gerçek değil bu özür. Zorda kalınca istifa! İstifa etse bir dert, etmese başka dert; o da ayrı konu. Ama zaten hatayı başta yapmış. Tepki gelince, medya baskı yapınca geri vites yapmış. Halbuki düşüncesinde samimi olsaydı en başta istifa ederdi. "Elalem ne der?" korkusu yüzünden, itibarı daha fazla sarsılmasın diye atılmış bir adım bu. O zaman soruyorum: Dik bir duruş sergilemek için, hatayı kabullenmek için mutlaka tepki görmek mi gerekiyor?

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak